Ştiri din zonă
A vrut să meargă la festival, la Cluj, dar drogurile din bagaj i-au dat planurile peste cap
Publicat acum
4 anipe

Poliţiştii de frontieră de pe Aeroportul din Cluj-Napoca au depistat un cetăţean american care intenţiona să intre în Romania, pentru a participa la un festival, având în bagaj un pliculeţ ce conţinea substanţe halucinogene.
Miercuri, 8 septembrie, la Punctul de Trecere a Frontierei de pe Aeroportul din Cluj Napoca s-a prezentat pentru a intra în ţară din direcţia Frankfurt, un cetăţean din SUA, în vârstă de 36 de ani. La controlul de frontiera, în baza unei analize de risc şi având în vedere că americanul manifesta un comportament agitat, acesta a fost selectat pentru efectuarea unui control amănunţit.
În urma verificărilor efectuate asupra bagajului personal, s-a descoperit un plic transparent care conţinea mai multe fragmente vegetale (ciuperci), despre care existau suspiciuni că sunt halucinogene.
Persoana în cauză a declarat că intenţiona să meargă la un festival, în municipiul Cluj-Napoca şi că substanţele respective erau folosite în scop terapeutic.
Produsele au fost ridicate şi trimise la expertizare către laboratorul de specialitate, care a confirmat că substanţa vegetală conţine psilocină (drog de mare risc).
În cauză se derulează cercetări sub coordonarea unui procuror din cadrul DIICOT, pentru introducerea sau scoaterea din ţară de droguri de risc, fără drept.
Cetăţeanului american nu i s-a permis continuarea călătoriei.
Citește și:
									
Explozie în Dej | Pe lângă donații, Asociația ”Vă ajutăm din Dej” colectează materiale de construcții, instalații, geamuri
									
Dej24.ro, confirmat de Primăria Dej | Apartament temporar și bani pentru refacerea locuinței pentru familia rămasă fără casă
									
Bărbat beat la volan, depistat în flagrant între Dobricel și Dobric



									
									
									







