Eveniment
A scanat la magazinul Lidl din Dej doar punga, deși avea produse de aproape 1400 lei
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/03/supermarket-cumparaturi-alimente-magazin.jpg)
Un bărbat a fost condamnat pentru furt, după ce a vrut să plece din magazinul Lidl din Dej fără a achita produsele.
Fapta a avut loc în februarie 2023, în magazinul Lidl din Dej. Bărbatul în vârstă de 40 de ani a trecut de zona caselor de marcat rapide fără sa achite produsele din coșul de cumpărături. A scanat doar o plasă. Un angajat al magazinului l-a oprit și i-a cerut bonul pentru produsele din coș. Cum nu a putut face dovada plății lor, la scurt timp, a venit poliția și l-a preluat pe individ.
Prejudiciul în valoare de 1383,06 lei a fost recuperat în totalitate, bunurile rămânând în incinta magazinului.
Gherlainfo.ro scrie că, la termenul din 25 aprilie, judecătorii din Dej au dat pedeapsa: 150 zile amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de furt. S-a stabilit cuantumul unei zile amendă la suma de 30 lei, rezultând astfel pedeapsa amenzii de 4.500 lei.
Dacă vinovatul execută cu rea-credinţă pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, zilele-amendă neexecutate vor fi înlocuite cu un număr corespunzător de zile de închisoare.
foto: imagine reprezentativă