A treia victorie consecutivă pentru Unirea Dej. După 2-1 cu FC Brașov, elevii lui Militaru revin pe primul loc

FC Unirea Dej a revenit pe primul loc în Liga 2, după ce a învins astăzi, scor 2-1, pe Fotbal Club Brașov.

Partida dintre FC Unirea Dej și Fotbal Club Brașov – disputată azi, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej – a contat pentru a XI-a etapă din Liga 2. Gazdele au deschis scorul în minutul 13. Alex Pop a șutat pe poartă, goalkeeper-ul Micu a respins și Gabriel Fulga a marcat din câțiva metri primul său gol în tricoul Unirii Dej.

În minutul 22, Daniel Pop a comis un fault în propriul careu, centralul Andrei Baciu a indicat penalty și Milcho Angelov a egalat de la punctul cu var. Elevii lui Dragoș Militaru au dat lovitura la trei minute după reluare. Angelo Cocian – ajuns la opt reușite în Liga 2 – a executat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri, poziție centrală, fără șanse pentru Micu. Oaspeții au forțat apoi egalarea, însă Chindriș a fost la post și a închis poarta. S-a terminat 2-1 pentru Unirea Dej, care revine pe primul loc în Liga 2 și se pregătește pentru un nou joc pe teren propriu, weekend-ul următor, cu Concordia Chiajna.

FC Unirea Dej: Chindriș – Gîț, D. Pop, Burdeț, Buta, Chira, Kereki, Cocian, Blaj (C), Al. Pop, Fulga. Rezerve: Railean – Roș, Al. Militaru, Bogdan, Călugăr, An. Pop, Ad. Pop, Maftei, Greu. Antrenor: Dragoș Militaru

FC Brașov: Micu – Marc, Fustar (C), Oltean, Dumbravă, Diogo Izata, Lazăr, Spătaru, Lascu, Angelov, Chică-Roșă. Rezerve: Mutu – Covalciuc, Cociș, Negrean, Joao Amorim, Mitrov, Lambrinoc, Saim Tudor, Mbombo. Antrenor: Dan Alexa.