Eveniment
A vrut să EVADEZE de la Spitalul Penitenciar Dej. Ce ”instrumente” a folosit pentru a săpa
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2017/07/Spitalul-Penitenciar-Dej.jpg)
Un deținut de la Spitalul Penitenciar Dej a vrut, ieri, să evadeze. Acesta a folosit o lingură și o bară metalică pentru a săpa gratiile de la fereastră.
Deținutul a fost surprins de supraveghetorul din cadrul secției în timp ce săpa lângă gratia de la fereastra celulei, iar cu ocazia controlului, s-a descoperit că acesta a reușit, cu ajutorul unei linguri și a unei bare metalice dislocate de la pat, să facă o gaură cu dimensiunile de 15 centimetri lungime și 5 centimetri adâncime.
Bărbatul a fost dus la cabinetul medical al unității, unde s-a constatat că nu prezenta urme de violență, dar prezenta o stare avansată de agitație psihomotorie.
Din această cauză a fost mutat singur într-o altă cameră și imobilizat la pat prin aplicarea curelelor din piele la mâini, scrie cluj24.ro.
Deținutului i-au fost întocmite raport de incident și notă de imputare a pagubelor produse, iar tentativa de evadare va fi sesizată Parchetului de pe lângă Judecătoria Dej.
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2017/12/LogoalbDej24190x61.png)