Ştiri din zonă
ACCIDENT cu două persoane rănite pe DN1C, între Dej și Baia Mare – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/10/accident-somcuta-mare-DN1C-2.jpg)
Poliția orașului Șomcuta Mare a fost sesizată marți dimineață, la ora 10.45, că pe DN1C, între Dej și Baia Mare, în zona localităţii Finteuşu Mare, s-a produs un accident de circulație, iar două persoane au fost rănite.
Deplasați de urgență la fața locului polițiștii au constatat că un bărbat de 42 de ani, care conducea o autoutilitară ce tracta o remorcă, nu a păstrat distanța suficientă și a acroșat în partea din spate o autoutilitară condusă în fața sa, pe care a proiectat-o pe contrasens și care, la rândul său, a intrat în coliziune cu o a treia autoutilitară condusă din sens opus.
Șoferul autoutilitarei care a pătruns pe contrasens, în vârstă de 50 de ani, și o pasageră de 49 de ani au suferit leziuni corporale și au fost transportați la spital.
Șoferul rănit nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, iar ceilalți doi nu se aflau sub influența alcoolului.
Traficul în zonă a fost restricționat pentru aproximativ o oră, timp în care s-a circulat pe o variantă ocolitoare.
În cauză a fost întocmit dosar penal și se continuă cercetările.