Ştiri din zonă
ACCIDENT la Jucu, provocat de un șofer beat!
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/03/alcool-beat-etilotest-sofer-conducator-auto-politisti-politia.jpg)
Marți, 19 martie, în jurul orei 17:55, poliţiştii Secţiei 7 Poliţie Rurală Gherla s-au deplasat la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale, produs pe raza localităţii Jucu de Sus.
În urma testării cu aparatul etilotest, polițiștii au constatat că cel care a condus autoturismul, un bărbat în vârstă de 51 de ani, din Cluj-Napoca, se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, respectiv cu o concentraţie de 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Cel în cauză a fost condus la o unitate medicală unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante”, faptă prevăzută şi pedepsită de Codul Penal.