Eveniment
Acțiune a polițiștilor la Dej și în comunele arondate! Vitezomanii au fost aspru sancționați
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2017/10/4130B5AD-0E8A-4C6F-AF27-1D530E44BF16-1024x662.jpeg)
La data de 19 mai, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Dej au organizat şi desfăşurat o acţiune de menţinere a unui climat de siguranţă publică pe raza de competenţă teritorială a Poliţiei municipiului Dej şi a Secţiei 5 Poliţie Rurală Dej.
Acţiunea a avut ca scop prevenirea accidentelor rutiere şi impunerea în rândul participanţilor la trafic a unui climat de disciplină şi de respectare a normelor rutiere.
Activităţile desfăşurate au condus la aplicarea a 57 de sancţiuni contravenţionale participanţilor la traficul rutier. Dintre acestea, 37 au fost aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 1 pentru depăşire neregulamentară, 1 pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice, alte 18 fiind aplicate pentru diferite alte încălcări ale Codului Rutier.
De asemenea, 3 conducători auto şi-au pierdut dreptul de a conduce pentru o perioadă determinată, pentru depăşirea vitezei cu peste 50 de km/oră, conducere sub influenţa băuturilor alcoolice şi depăşire neregulamentară, iar într-un caz a fost reţinut 1 certificat de înmatriculare.
Nu în ultimul rând, au fost constatate 2 infracțiuni la regimul rutier (conducerea unui autovehicul fără permis de conducere).
Acțiunea s-a desfășurat pe raza municipiului Dej, pe DN1C și pe DN17, pe raza comunelor Căşeiu, Câţcău şi Cuzdrioara.