Ştiri din zonă
Acțiune pe Someș! Pescarii din Beclean, Reteag și Braniștea, verificați de jandarmi – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
4 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2020/02/pescari-piscicol-pescuit-jandarmi-actiune-Somes-Beclean-Branistea-Reteag-1-1024x768.jpg)
Jandarmii din cadrul Grupei de Supraveghere şi Intervenţie Beclean au executat duminică, 23 februarie, acţiuni specifice pe linia prevenirii şi combaterii faptelor antisociale la regimul piscicol.
Acţiunile s-au desfăşurat pe malul râului Şieu şi Someş, pe raza localităţilor Beclean, Săsarm, Cociu, Şintereag, Braniştea, Reteag şi Chiraleş.
Au fost aplicate mai multe sancţiuni, astfel: patru avertismente scrise pentru pescuit fără permis vizat la zi, respectiv o amendă de 300 de lei, pentru pescuit fără permis, asta pentru că pescarul deţinea permis de pescuit, dar era eliberat pentru o altă zonă decât cea în care a fost surprins în timpul controlului.
Acțiunile au fost organizate în cooperare cu reprezentanţii A.J.V.P.S. Bistriţa-Năsăud.