Ştiri din zonă
Activități anti-drog și împotriva victimizării la un liceu din Gherla
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/04/actiune-prevenire-droguri-antidrog-cluj-gherla-elevi-liceu-3.jpg)
Marți, 26 februarie, poliţiştii Biroului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii au desfăşurat activităţi de informare şi prevenire a victimizării tinerilor, la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” Gherla.
Activităţile s-au desfăşurat în cadrul Campaniei „MAI mulți împreună pentru tine” în colaborare cu specialiştii din cadrul Agenţiei Naţionale Antidrog – Centrul de Evaluare, Prevenire şi Consiliere Antidrog Cluj şi jandarmii Grupării Mobile de Jandarmi „Ştefan Cicio Pop” Cluj-Napoca.
La activităţi au participat 85 de elevi, care au primit informaţii despre riscurile consumului de droguri, alcool sau tutun.
La aceeaşi dată, poliţiştii Biroului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii Cluj au desfăşurat două activităţi de informare și prevenire la Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz Cluj-Napoca, la care au participat 62 elevi din clasele a V-XII, însoţiţi de 8 cadre didactice.
Elevii au primit informaţii despre bullying şi violenţă și despre riscurile la care se expun prin implicare în astfel de comportamente.