Eveniment
Amendată cu 12.000 de lei după ce a lăsat 7 câini într-un sac legat de un bolovan, pe malul Someșului
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
1 anpe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/02/caini-adoptie-1024x574.jpeg)
12.000 lei a primit amendă o tânără din Bunești pentru că a încercat să scape de 7 câini într-un mod extrem de crud: i-a băgat într-un sac de care a legat un bolovan și i-a lăsat pe malul râului Someș. Câinii au fost găsiți ulterior de un pescar, iar în urma cercetărilor, s-a reușit identificarea celei care i-a abandonat. Cei 7 câini sunt acum în siguranță și își caută noi stăpâni.
Tânăra a fost sancționată pentru “abandonul unui animal a cărui existență depinde de îngrijirea omului”, “lipsa microcipării” dar și pentru “deținerea câinilor periculoși fără a-i înregistra la Asociația Chinologică”. Pentru abandon, tânăra a fost sancționată cu amenda maximă: 12000 lei, scrie Dejeanul.