AS Viile Dejului – ”U” Cluj 0-4. Goga a reușit hattrick-ul pentru ”șepcile roșii” – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal AS Viile Dejului a pierdut cu scorul de 4-0 partida de pe Stadionul Municipal Dej cu ”U” Cluj. Goga a fost ”eroul” oaspeților după ce a reușit un hattrick în numai o jumătate de oră.

”U” Cluj a revenit pentru a doua oară la Dej în 2017, de data aceasta pentru confruntarea cu AS Viile Dejului din etapa a XXVI-a a Ligii a IV-a. ”Șepcile roșii” au deschis scorul în minutul 15, prin Dorin Goga, balonul trimis de acesta cu capul lovind transversala înainte de a intra în poartă. În minutul 33, același Goga a majorat diferența dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, din poziție centrală. Hațiegan și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cinci minute mai târziu. Hîmpea, de pe partea dreaptă, l-a găsit excelent în centrul careului mic, iar Hațiegan a îndeplinit o simplă formalitate.

Goga a reușit hattrick-ul în prelungirile primei reprize. Veteranul Universității a șutat de la 20 de metri în dreapta portarului de la Viile Dejului, iar aceasta a fost învins pentru a patra oară în doar 45 de minute. Oaspeții nu au mai turat motoarele după revenirea de la vestiare, dejenii nu au avut forță să pună presiune pe adversar, iar tabela nu s-a mai modificat până la final. ”U” Cluj s-a impus cu 4-0 și nu mai poate pierde, matematic, locul 1 la finalul sezonului.

Deși nu în număr atât de mare ca la meciul cu CFR, la Dej au fost prezenți și suporterii Universității Cluj, în peluza de lângă tabelă, aceștia asigurând atmosfera pe parcursul meciului.

Pentru AS Viile Dejului, echipă nou-promovată în Liga a IV-a, meciul de azi a reprezentat cel mai important joc din campionat, motiv pentru care s-a solicitat aprobare ca partida să se dispute pe Stadionul Municipal. În întreg orașul au fost împărțite stickere, acestea având scopul de a chema iubitorii de fotbal la confruntarea cu ”șepcile roșii”.