Ştiri din zonă
Autoutilitară cu lemne, trasă pe dreapta în Reteag. Ce au constatat oamenii legii
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/10/politia-politisti.jpg)
La data de 24 mai, în cadrul acțiunilor pentru protejarea fondului forestier desfășurate, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru-Rareș au depistat, în flagrant delict, pe Drumul Județean 170, în Reteag, o autoutilitară care transporta material lemnos.
La volan a fost identificat un bărbat de 51 de ani din Ciceu-Giurgești, iar în urma verificărilor efectuate, a reieșit faptul că acesta transporta cu autoutilitara aproximativ 5 metri cubi de cherestea, fără a deține documente legale de proveniență.
Conducătorul auto a fost sancționat conform Legii 171/2010, cu avertisment, iar materialul lemnos, în valoare de 5.493 de lei, a fost ridicat în vederea confiscării.
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2017/12/LogoalbDej24190x61.png)