Naţional
Carantină de noapte la Negrilești
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
3 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2020/03/coronavirus-new.jpg)
Prin Hotărârea nr. 172 din 24.09.2021, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Bistrița-Năsăud a instituit carantină de noapte în localitatea Negrilești, acolo unde incidența COVID-19 este peste 7,5 la mie.
Astfel, de sâmbătă, 25 septembrie, se interzice circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei în intervalul orar 20.00-5.00 cu excepțiile prevăzute, până la momentul în care incidența cumulată la 14 zile este mai mică sau egală cu 7/1000 locuitori.
Aceste măsuri nu se aplică pentru persoanele vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi care fac dovada îndeplinirii acestei condiții prin intermediul certificatului de vaccinare sau certificatului digital ale Uniunii Europene privind Covid-19.