Ce a fost și ce a ajuns! 0-1 cu Dumbrăvița și Unirea Dej e de nerecunoscut

FC Unirea Dej a suferit o nouă înfrângere pe teren propriu, 0-1 cu CSC Dumbrăvița. Confruntarea s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 11:00, pe Stadionul Municipal Dej.

Deși dejenii au controlat partida, din punct de vedere al posesiei, oaspeții au fost cei care au obținut toate cele trei puncte, grație unui gol marcat în prelungirile partidei de pe Municipal.

În minutul 4 s-a înregistrat prima șansă de gol, când Fulga – deranjat de un adversar – nu a reușit să trimită în poartă din 6 metri. Apoi, Ciocan a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Negrea s-a înălțat și a trimis cu capul, dar Trifon a fost la post. În minutul 20, Negrea a centrat excelent pentru Fulga, care a trimis cu capul lângă bara din dreapta portarului. De cealaltă parte, în minutul 24, Plokhotnyuk a scăpat singur, dar s-a ciocnit cu portarul Anca-Trip. Atacantul ucrainean al Dumbrăviței a fost în prim-plan și în minutul 30, la o lovitură liberă executată de Gladun din zona centrală a terenului, la care Plokhotnyuk s-a înălțat, a trimis cu capul spre poartă, dar prea moale pentru a-i pune probleme goalkeeper-ului Unirii.

La zece minute după reluare, Ciocan a ratat o ocazie uriașă, trimițând din 4 metri în portarul Dumbrăviței. Și totuși, cea mai mare situație a primei ore de joc a aparținut oaspeților. În minutul 57, Plokhotnyuk a recepționat balonul aproape de careul mic al gazdelor, s-a întors și a șutat spre poartă, Anca-Trip era bătut, numai că Mihai Kereki a izbutit să respingă de pe linia porții.

Gazdele au beneficiat de o lovitură liberă periculoasă în minutul 81, însă șutul lui Ciocan, de la 20 de metri, din poziție centrală, nu l-a putut învinge pe Trifon. Au urmat două șanse bune de gol pentru Dumbrăvița. Mai întâi, în minutul 84, Cibi a centrat de pe dreapta, din cădere, balonul a prins o traiectorie neașteptată și a prins cadrul porții, iar Anca-Trip a reușit să salveze de sub transversală. Iar la cornerul rezultat, executat de Gladun, Salhi a reluat cu capul puțin pe lângă poartă. În prelungiri, oaspeții au beneficiat de o lovitură de la punctul cu var și Tismonar (’90+2) a marcat golul victoriei echipei sale.

Un punct în ultimele cinci jocuri – acesta este bilanțul Unirii Dej în Liga 2, iar sursele noastre susțin că antrenorul Dacian Nastai va fi demis!

Primul ”11”: Anca-Trip – Zamfirescu, Kereki, Chira, Negrea, Stancovici (’89 Pruteanu), Ciuciulete (’73 Șuteu), Ad. Pop, Ciocan (’89 Blaj), Fulga (’60 Golda), Piftor (’60 Mitrea). Rezerve neutilizate: R. Pop – D. Pop, Geană, Scocîlcă.