CE PERFORMANȚĂ! FC Unirea Dej va evolua la barajul de promovare în Liga a II-a – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 4-2 la Hunedoara și și-a asigurat matematic prezența la barajul pentru promovarea în Liga a II-a. Elevii lui Dragoș Militaru au fost conduși la pauză cu 2-1, însă au revenit spectaculos în partea secundă.

Partida dintre CS Hunedoara și FC Unirea Dej – disputată în această după-amiază cu începere de la ora 17, pe Stadionul ”Corvinul” – a contat pentru a XV-a etapă a seriei a IX-a din Liga a III-a. În minutul 30, uniriștii au deschis scorul prin fundașul golgeter Ionuț Rus. Bucuria lor nu a durat prea mult, căci până la pauză, gazdele au întors scorul – prin reușitele lui Erwin Bloja (’36) și Adrian Neacșu (’45) – și au preluat conducerea pe tabela de marcaj.

După reluare, dejenii au apăsat pedala de accelerație și nu le-au dat nicio șansă adversarilor. Au marcat de trei ori – prin Adrian Pop (’72), Mihai Kereki (’78), Marius Cătinean (’94) – și și-au asigurat toate cele trei puncte puse în joc. În urma acestei victorii, FC Unirea Dej s-a calificat matematic la barajul de promovare în Liga a II-a, acolo unde – în funcție de locul ocupat la finalul sezonului (1 sau 2) – va da piept fie cu Minaur Baia Mare, fie cu SCM Zalău.

CS Hunedoara: 1. Lefter, 6. Kovacs, 7. Iacob, 5. Neacșu, 16. Trașcan, 23. Cristian, 91. Pau, 11. Zamfir, 20. Marinca, 17. Bloj, 8. Vașinc. Rezerve: 27. Raț, 24. Bortaș, 13. Buzincu, 89. Kelemen, 3. Rusu, 10. Herci, 9. Musca, 2. Nițuică, 4. Radicof. Antrenor: Raul Spătaru.

FC Unirea Dej: 30. Farcaș, 18. Papp, 20. Al. Blaj, 5. Kereki, 4. I. Rus, 6. Cătinean, 13. Chira, 7. Ad. Pop, 10. Fl. Blaj, 8. Frăsineanu, 17. Cocian. Rezerve: 33. Georgescu, 1. R. Papp, 11. B. Pop, 16. Peter, 9. Serediuc, 14. Sabo, 3. Meszaros, 19. Roș, 2. Vomir. Antrenor: Dragoș Militaru.