CFR Cluj, eșec aseară cu Lazio! Clujenii au pierdut cu 0-1

FOTO – Arhivă

CFR Cluj a fost învinsă de echipa italiană Lazio, joi seara, scor 0-1, pe Stadionul „Olimpico”, din Roma, în penultima rundă din grupa E a Europa League. Campioana României poate obţine calificarea în şaisprezecimile de finală ale competiţiei în ultima rundă, contra lui Celtic Glasgow, scrie Mediafax.

În minutul 24, Lazio a deschis scorul prin Joaquin Correa. Argentinianul a primit de la Adekanye, a pătruns în careu, l-a fentat pe Boli şi l-a învins pe portarul Arlauskis cu un şut precis.

CFR Cluj a avut o şansă majoră de a egala, în minutul 38, când Damjan Djokovic a trimis în bară, după un şut expediat de la aproximativ 30 de metri de mijlocaşul croat.

Trei minute mai târziu, Lazio a ratat o ocazie importantă de a se desprinde pe tabelă. Correa a scăpat singur cu portarul Arlauskis, însă şutul său nu a prins cadrul porţii.

După pauză, CFR a fost mai activă în planul ofensiv, Omrani ratând două ocazii importante, în minutul 54, respectiv 72. De asemenea, Lacina Traore a avut un gol anulat, după ce a fost surprins în poziţie de ofsaid.

În celălalt meci al grupei, Celtic a învins-o pe Rennes, în deplasare, scor 3-1.

Astfel, CFR Cluj se menţine pe locul secund în grupa E, cu 9 puncte. Celtic va încheia grupa pe primul loc, având deja 13 puncte.

În ultima rundă, contra lui Celtic, pe teren propriu, CFR Cluj are nevoie să obţină o remiză pentru a fi sigură de calificarea în şaisprezecimile de finală ale Europa League. Ardelenii au şi varianta de a pierde meciul cu scoţienii, însă Lazio nu trebuie să învingă Rennes. Ultima rundă va avea loc joi, 12 decembrie.

Clasamentul grupei E, după cinci runde:

1. Celtic – 13 puncte
  2. CFR Cluj – 9 puncte
  3. Lazio – 6 puncte
  4. Rennes – 1 punct

Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj: Meritam victoria cu Lazio. Avem şanse foarte mici cu Celtic

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, spune că echipa sa ar fi meritat să câştige jocul cu Lazio, disputat joi seara, la Roma, în penultima rundă din grupa E a Europa League, şi încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea italienilor.

„Dacă te iei după numărul de ocazii, trebuia să câştigăm. Ăsta este fotbalul. Am avut foarte multe ocazii şi meritam victoria, chiar dacă ne trebuia numai un punct. Au fost două reprize total diferite. În prima, Lazio a fost mult mai bună, ne-am văzut limitele noastre. În a doua repriză, echipa a reacţionat mult mai bine, dar, din păcate, nu am reuşit să marcăm.

Deac e jucătorul echipei ca toţi ceilalţi. Aşa am crezut eu că e bine (n.r. – să fie rezervă). El trebuie să se pregătească pentru meciul următor, e un jucător valoros. Echipa a jucat bine, a avut ocazii. Aici au pierdut cu 4-0 Genoa, Lecce şi Torino. Steaua (n.r. – FCSB) a luat vreo cinci şi noi puteam să dăm trei. Sunt şanse foarte mici pentru noi cu Celtic. Toate şansele sunt ale lui Celtic, sunt pe primul loc, dar noi trebuie să ne jucăm şansa”, a spus Petrescu, la Digi Sport.