Cinci goluri în Someșul Dej-Victoria Cluj. Revenire spectaculoasă în ultimele 10 minute – FOTO

Echipa de fotbal Someșul Dej a fost învinsă cu scorul de 2-3, pe teren propriu (la Vad), de Victoria Cluj (ACS Supporter 2.0 Cluj-Napoca), în primul joc disputat pentru desemnarea campioanei Ligii a IV-a. Clujenii, care au condus cu 3-0, au dominat copios partida timp de 80 de minute, însă câteva greșeli făcute pe final îi puteau costa victoria.

Victoria Cluj a deschis scorul în minutul 5. La o pasă venită din bandă, Vasile Pop – aflat cu spatele la poartă – nu a fost deranjat de fundașii Someșului, s-a întors și nu i-a dat nicio șansă portarului Dani Sergiu. În minutul 24, oaspeții au cerut penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Darius Hîmpea a dublat avantajul echipei sale cu o execuție de pe loc, din marginea careului mare.

La zece minute după reluare, la o centrare trimisă de pe partea stângă, Claudiu Petriș a reușit să trimită mingea în poarta dejenilor și a făcut 3-0. De cealaltă parte, cu excepția unor șuturi expediate pe lângă sau peste poarta adversă, sportivii antrenați de Gică Barbu aproape că nu au contat pe plan ofensiv, deși Victoria a arătat în câteva rânduri semne clare de slăbiciune în apărare.

În ultimele 10 minute, antrenorul Victoriei a făcut câteva schimbări neinspirate, iar deciziile lui au cântărit greu în finalul jocului, deși formația sa a controlat autoritar partida timp de 80 de minute și a fost net superioară adversarei. În minutul 88, Paul Colța a înscris pentru 1-3, iar un minut mai târziu a punctat și Sebi Rus (2-3), moment în care dejenii au început din nou să spere, au prins curaj și au tăbărât spre poarta Victoriei. Mai mult decât atât, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, în prelungirile jocului. Vlad Porumb a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu și s-a dus la vestiare cu câteva minute mai devreme. Dejenii au forțat egalarea și au trimis mai multe mingi spre poarta oaspeților, însă nu au reușit să ducă ”minunea” până la capăt și astfel jocul decisiv va avea loc la sfârșitul săptămânii, pe terenul Victoriei.

Clujenilor le ajunge și un egal în partida de duminică pentru a câștiga Liga a IV-a. De cealaltă parte, în ciuda avantajului de un punct avut încă de dinaintea confruntării de azi (după înjumătățirea punctelor obținute în sezonul regulat), dejenilor nu le rămâne decât opțiunea unei victorii dacă vor să ajungă la barajul în trei pentru promovarea în Liga a III-a (alături de Atletic Club Oradea şi campioana judeţului Satu Mare).