CLUJ | România, învinsă și de Ungaria la Eurobasket 2017, cu 80-71

Naționala României a fost învinsă de formația Ungariei cu scorul de 80-71 (16-15, 22-17, 22-20, 20-19), marți, în Grupa C a Campionatului European de baschet masculin – FIBA Eurobasket 2017, ale cărei meciuri sunt găzduite de Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, conform Agerpres.

Tricolorii au suferit a patra înfrângere consecutivă, dar la cea mai mică diferență, iar Ungaria și-a asigurat calificarea în optimile de finală.

Meciul a fost destul de echilibrat, ”vulturii” fiind într-o cursă aproape permanentă de urmărire, soldată cu eșec în cele din urmă.

În fața a 9.121 spectatori, record pentru Polivalenta clujeană, România a condus în primul sfert cu 6-2, 12-6 și 14-10, dar Ungaria a avea un punct în plus după primele zece minute, 16-15.

Oaspeții s-au desprins pe tabelă în sfertul al doilea, diferența maximă fiind de nouă puncte, 38-29, la jumătatea confruntării scorul fiind de 38-32 pentru maghiari.

În sfertul al treilea, ”vulturii” au venit la un singur punct de adversari, 48-49, dar aceștia au apăsat din nou pe accelerație și au mărit avansul, 48-54.

În ultima parte a partidei, Ungaria s-a dus la 11 puncte, 67-56, dar când mai erau 63 de secunde, România mai avea patru puncte de recuperat, 71-75. Din păcate, jucătorii noștri nu au mai reușit nimic până la final, iar Ungaria a mai înscris cinci puncte și a încheiat cu 80-71.

Andrei Mandache a fost cel mai bun jucător al echipei României, cu 24 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă. Vlad Moldoveanu, care a fost MVP-ul echipei noastre în cele trei partide anterioare, a făcut un joc mai slab, reușind doar 5 puncte, 9 rec, 2 pd. Pentru România au mai jucat Cătălin Petrișor, Radu Paliciuc 6 p, 1 rec, 3 pd, Bogdan Nicolescu, Octavian Popa-Calotă 11 p, 3 rec, 4 pd, Alexandru Olah 7 p, 1 rec, Titus Nicoară, Emanuel Cățe, Rolland Torok 1 p, Cătălin Baciu 12 p, 4 rec, 2 pd, Nandor Kuti 5 p, 4 rec, 4 pd.

De la învingători, cei mai buni au fost David Vojvoda 26 p, 4 rec, 4 pd și Adam Hanga 25 p, 6 rec, 2 pd. Au mai jucat Rosco Allen 10 p, 5 rec, 1 pd, Akos Keller 4 p, 7 rec, Krisztian Wittmann 3 rec, Peter Kovacs 2 p, 3 rec, 1 pd, Norbert Toth 2 p, Csaba Ferencz 1 p, 3 rec, Zoltan Perl 4 p, 2 rec, 1 pd, Kemal Karahodzic 3 p, Janos Eilingsfeld 5 p, 3 rec.

În alte meciuri, Spania a învins Croația cu 79-73, iar Muntenegru a dispus ce Cehia cu 88-75.

În clasament, pe primul loc se află Spania, cu 8 puncte, urmată de Croația, 7 puncte, Muntenegru, 6 puncte, Ungaria, 6 puncte, Cehia, 5 puncte, România, 4 puncte. Primele patru clasate se califică în optimile de finală.

Joi vor avea loc ultimele meciuri din grupă, Cehia — Croația (14,30), Ungaria — Spania (17,15) și România — Muntenegru (20,45).