Politic
Cornel Itu, iniţiator al legii privind Ziua Culturii Naţionale
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
10 anipe
Domeniul culturii, prin care o națiune își afirmă și promovează valorile identității sale, individuale și specifice, își găsește și în acest an, împlinirea în cadrul Legii 238/2010, privind ”Ziua Culturii Naționale”, avându-l ca inițiator și coautor pe deputatul dejean Cornel Itu.
Legea privind ”Ziua Culturii Naționale”, stabilită nu întâmplător pe data de 15 ianuarie, ziua de naștere a poetului Mihai Eminescu, statuează, la început de an, doar debutul unor acțiuni mai ample, prin care fiecare moment cu valoare și semnificație istorică, se impune a fi rememorat și sărbătorit.
„Omagiindu-l pe Mihai Eminescu, omagiem poporul român, realizările sale, jertfa și împlinirile sale. Evocându-l pe Mihai Eminescu, evocăm și cinstim memoria tuturor înaintașilor noștri”, a declarat Itu.
Citeşte şi: Ziua Mihai Eminescu şi Ziua Culturii Naţionale, sărbătorite la Dej