CRONICĂ. Al doilea meci, a doua victorie | FC Unirea Dej – Industria Galda 2-0 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus în această după-amiază, cu 2-0, pe teren propriu, în fața Industriei Galda.

Partida dintre FC Unirea Dej și Industria Galda – disputată cu începere de la ora 17, pe Stadionul Municipal – a contat pentru a doua etapă a seriei a IX-a din Liga a III-a. Primul șut pe spațiul porții a fost expediat de Florin Blaj, fără probleme pentru Suciu. În minutul 16, portarul Industriei a respins în față balonul trimis de Cocian și Adi Pop a ratat incredibil, din 7 metri. Câteva minute mai târziu, Goța a fost la un pas de autogol. FC Unirea Dej a deschis scorul în minutul 28. Cocian a lovit bara, mingea a ajuns la Ionuț Rus și fundașul a trimis, cu multă siguranță, în plasă.

În minutul 40, Tegbo a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de pe teren. În inferioritate numerică, fotbaliștii din Galda au ratat o șansă uriașă de a egala. Costea a trecut cu ușurință de mai mulți adversari și a șutat, însă Ionuț Rus a salvat de pe linia porții.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Cocian, de la peste 20 de metri, puțin pe lângă poartă. În minutul 51, a venit rândul lui Frăsineanu să rateze milimetric ținta. Zece minute mai târziu, Florin Blaj a profitat de o minge deviată și a finalizat, din poziție laterală. Oaspeții au replicat printr-o lovitură de cap, în urma unei lovituri libere de pe partea stângă.

În minutul 72, Cocian a trimis puțin peste transversală, din lovitură liberă. Nici Frăsineanu nu a fost mai norocos câteva minute mai târziu. În prelungiri, Adi Pop a mai ratat o șansă mare de a face 3-0. Ultima ocazie de gol le-a aparținut sportivilor din Galda, dar Cioara a dat peste poartă, din lovitură liberă.

După două etape, elevii lui Dragoș Militaru au șase puncte din șase posibile, golaveraj 5-0 și se pregătesc pentru duelul din Cupa României cu Unu Fotbal Club Gloria Bistrița.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș – 4. I. Rus, 5. Kereki, 2. Vomir, 19. D. Roș – 6. Cătinean, 15. Ad. Pop, 17. Cocian – 8.Frăsineanu, 10. Fl. Blaj, 7. An. Pop. Rezerve: 1. R. Papp, 20. Al. Blaj, 18. Al. Papp, 14. Sabo, 11. Giurgean, 13. Chira, 9. Lacan, 3. Peter. Antrenor: Dragoș Militaru.

Industria Galda: 1. Căt. Suciu – 3. Goța, 15. Haiduc, 4. Hodea, 16. Cunțan – 97. Ad. Hăprian, 14. Al. Costea – 11. Ov. Truță, 10. Tegbo, 7. Cioară – 21. G. Scheau. Rezerve: 1. Gîrnod, 99. Puha, 22. R. Giorgiu, 33. Al. Hada, 77. Tocu, 9. R. Anghel, 44. P. Medrea, 27. Petruse. Antrenor: Paul Ciucă.