CRONICĂ. FC Unirea Dej a cedat în fața Viitorului. Elevii lui Militaru au ratat ocazii peste ocazii – VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă, scor 1-2, de ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, în a treia etapă a Play-out-ului Ligii 2.

Partida dintre FC Unirea Dej și ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – desfășurată pe ploaie – a avut loc astăzi, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej. Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor. În minutul 19, Alex Pop l-a găsit foarte bine pe Manole, care a trimis cu capul din 6 metri, dar Eftimie a scos de sub transversală. Cinci minute mai târziu, oaspeții au deschis scorul. Ciprian Rus a pătruns pe partea stângă și a pasat pentru Dodoi, care l-a învins pe Railean cu o execuție în dreapta lui. Apoi, Blaj a șutat excelent, goalkeeper-ul oaspeților a scos de lângă bară și mingea a ajuns la Manole, care a ratat incredibil din doi metri.

Gorjenii și-au dublat avantajul în minutul 31. Gîrbiță a trecut destul de ușor de Kereki și a marcat cu o execuție plasată, sub transversală, gol la care Railean putea face mai mult. Nemulțumit de evoluția partidei, Militaru i-a scos de pe teren pe Militaru, Rus și Manole, aceștia fiind înlocuiți de Bogdan, Gîț și Adi Pop. În minutul 42, Alex Pop a redus din diferență cu un șut foarte bun de la 22-24 de metri (*vezi golul mai jos). Reușita i-a fost dedicată căpitanului Marius Cătinean, accidentat la antrenamentul de joi, operat ieri la Spitalul Municipal Dej. Acesta a suferit o ruptură de tendon ahilian și va lipsi câteva luni.

La scurt timp după reluare, Vlad Bogdan a înșirat mai mulți adversari în careu și s-a trezit față în față cu Eftimie, numai că a trimis slab și a ratat o șansă mare de a egala. Partea secundă a fost dominată copios de gazde, jocul curgând într-o singură direcție. Dejenii au ratat ocazii peste ocazii (din diferite unghiuri, din fața porții, cu poarta goală) prin Frăsineanu, Vlad Bogdan, Kereki, Popescu și Alex Pop. La final, tabela de marcaj a indicat 2-1 pentru Viitorul, iar FC Unirea Dej a pierdut al treilea joc din acest sezon pe teren propriu. Pe Municipal s-au mai impus doar Unirea Slobozia (în prima etapă) și liderul Ligii 2, Petrolul Ploiești (în urmă cu peste 6 luni).

FC Unirea Dej: Railean – Roș, Kereki, Burdeț, Al. Rus, Cocian, Chira, Militaru, Manole, Blaj (C), Al. Pop. Rezerve: Chindriș – Gîț, D. Pop, Peter, Meszaros, Ad. Pop, Frăsineanu, Popescu, Bogdan. Antrenor: Dragoș Militaru.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Eftimie – Core, Băican, Sveikauskas, Misarăș, Țegle, Brînzan, Gîrbiță, Vespe, Dodoi, Cip. Rus (C). Rezerve: Krupenschi – Dănescu, Ciul, Vulpe, Dulca, Mitrică, Tudoran, Gheban. Antrenor: Eugen Trică.