CRONICĂ. FC Unirea Dej, CALIFICARE EN-FANFARE în Cupa României: 4-0 cu CS Florești – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României după ce a învins astăzi, scor 4-0, formația CS Florești. Gazdele nu au avut niciun șut pe spațiul porții, pentru dejeni meciul fiind asemănător unui antrenament cu public.

Partida dintre CS Florești și FC Unirea Dej – disputată în această după-amiază, de la ora 17:30, pe terenul formației din Liga a IV-a – a contat pentru al doilea tur al Cupei României.

Dejenii au început în forță confruntarea, Lemnaru, Andrei Pop și Florin Blaj trecând, rând pe rând, aproape de deschiderea scorul. Până la urmă a făcut-o Blaj, cu stângul, după o pasă primită de la Lemnaru. În minutul 27, Onicaș a trimis o pasă printre fundașii centrali ai Floreștiului și Andrei Pop a dublat avantajul Unirii.

După reluare, Lemnaru a ratat o ocazie uriașă. Fostul atacant al Universității Cluj a fost ”servit” în gura porții, dar nu a reușit să împingă mingea în plasă, din doi metri. Nu a fost mai norocos nici Blaj, când la faza imediat următoare a trimis din voleu peste poarta gazdelor. Totuși, decarul dejenilor a fost cel care avea să facă 3-0, la o fază în care a driblat inclusiv portarul.

La jumătatea reprizei, Bogdan Pop, cu un șut de la distanță, și Onicaș, cu capul, puteau majora diferența de pe tabelă. Scorul final a fost stabilit de Bogdan Pop. În minutul 70, juniorul a întors un adversar în marginea careului mare și a trimis, cu multă siguranță, balonul în plasă.

S-a încheiat 4-0 pentru FC Unirea Dej, la capătul unui joc controlat în totalitate de elevii lui Gică Barbu. Floreștiul (care sezonul trecut a câștigat Liga a IV-a și a lăsat în urmă Someșul Dej) nu a avut niciun șut pe spațiul porții, astfel că portarul unirist Farcaș ”a șomat” 90 de minute. În urma acestei victorii zdrobitoare, FC Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 15. Papp, 17. Zaharia, 5. Kereki, 3. Plaian, 10. Blaj, 18. Pop B., 19. Onicaș, 7. Pop A., 9. Lemnaru. Antrenor: Gică Barbu.

În al treilea tur al Cupei României participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a naţională, 13 formații din Liga a III-a şi încă 11 din Liga a II-a. Cele 27 de meciuri se vor disputa pe 28 august.