CRONICĂ. FC Unirea Dej, CALIFICARE EN-FANFARE în Cupa României: 4-0 cu CS Florești – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României după ce a învins astăzi, scor 4-0, formația CS Florești. Gazdele nu au avut niciun șut pe spațiul porții, pentru dejeni meciul fiind asemănător unui antrenament cu public.

Partida dintre CS Florești și FC Unirea Dej – disputată în această după-amiază, de la ora 17:30, pe terenul formației din Liga a IV-a – a contat pentru al doilea tur al Cupei României.

Dejenii au început în forță confruntarea, Lemnaru, Andrei Pop și Florin Blaj trecând, rând pe rând, aproape de deschiderea scorul. Până la urmă a făcut-o Blaj, cu stângul, după o pasă primită de la Lemnaru. În minutul 27, Onicaș a trimis o pasă printre fundașii centrali ai Floreștiului și Andrei Pop a dublat avantajul Unirii.

După reluare, Lemnaru a ratat o ocazie uriașă. Fostul atacant al Universității Cluj a fost ”servit” în gura porții, dar nu a reușit să împingă mingea în plasă, din doi metri. Nu a fost mai norocos nici Blaj, când la faza imediat următoare a trimis din voleu peste poarta gazdelor. Totuși, decarul dejenilor a fost cel care avea să facă 3-0, la o fază în care a driblat inclusiv portarul.

La jumătatea reprizei, Bogdan Pop, cu un șut de la distanță, și Onicaș, cu capul, puteau majora diferența de pe tabelă. Scorul final a fost stabilit de Bogdan Pop. În minutul 70, juniorul a întors un adversar în marginea careului mare și a trimis, cu multă siguranță, balonul în plasă.

S-a încheiat 4-0 pentru FC Unirea Dej, la capătul unui joc controlat în totalitate de elevii lui Gică Barbu. Floreștiul (care sezonul trecut a câștigat Liga a IV-a și a lăsat în urmă Someșul Dej) nu a avut niciun șut pe spațiul porții, astfel că portarul unirist Farcaș ”a șomat” 90 de minute. În urma acestei victorii zdrobitoare, FC Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 15. Papp, 17. Zaharia, 5. Kereki, 3. Plaian, 10. Blaj, 18. Pop B., 19. Onicaș, 7. Pop A., 9. Lemnaru. Antrenor: Gică Barbu.

În al treilea tur al Cupei României participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a naţională, 13 formații din Liga a III-a şi încă 11 din Liga a II-a. Cele 27 de meciuri se vor disputa pe 28 august.

Simona Halep, REGINĂ în Dubai. A câștigat primul său titlu din 2020

loading...

Simona Halep (locul 2 WTA) a câştigat, ieri, trofeul turneului de la Dubai, după ce a învins-o în finală pe Elena Ribakina din Kazahstan (locul 19 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-6. Este pentru a doua oară când românca este campioană la Dubai, după ce s-a impus și în 2015.

Simona Halep a avut nevoie de aproximativ două ore şi 30 de minute pentru a câştiga finala turneului de la Dubai în faţa Elenei Rybakina.

”E special că am câştigat al 20-lea titlu din carieră în 2020. Mi-am dorit mult să câştig acest turneu, am simţit că devin mai bună pe zi ce trece. Să joci cu o adversară atât de tânără e o provocare mare întotdeauna. Vreau s-o felicit, a jucat fantastic şi acest meci, şi întreg turneul. Simt că îmbătrânesc, iar să joc azi împotriva ei mi-a dat puţină putere. Am simţit că încă pot câştiga aceste meciuri. Are un viitor mare, să fie încrezătoare, că se descurcă bine.

Ador să joc la Dubai, am simţit că e săptămâna mea. La finalul meciului picioarele mele erau foarte obosite. Sunt mândră că am luptat din greu şi am acest trofeu pentru a doua oară”, a declarat Simona Halep după câștigarea primul ei trofeu din 2020.

Halep, la prima sa finală după titlul cucerit anul trecut la Wimbledon şi a 37-a din carieră, a ajuns la 20 de turnee câştigate.

În urma triumfului, Simona a câştigat 470 de puncte WTA şi suma de 696.860 de dolari.

Continuă să citești

VOLEI | Unirea Dej, învinsă pe teren propriu de SCMU Craiova

loading...

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă, scor 1-3, pe teren propriu, de SCMU Craiova.

Partida dintre cele două echipe – disputată în această seară, cu începere de la ora 18, în Sala Sporturilor Dej – a contat pentru a XVII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi ocupau locul 5 în clasament, cu 28 puncte acumulate, în timp ce oltenii se aflau pe a doua poziție, având 37 de puncte strânse.

Dejenii au cedat primul set cu 25-18, în 23 de minute, însă au reușit să se impună în al doilea, cu același scor. Runda a treia a fost una echilibrată (4-3, 5-6, 8-10, 13-14, 20-22), însă în final, câștig de cauză au avut craiovenii, 25-21. Tot oaspeții au fost mai buni și în ultimul set, 25-17, și CS Unirea Dej – SCMU Craiova s-a încheiat 1-3.

FC Unirea Dej a învins Sănătatea Cluj prin hattrick-ul lui Andrei Pop – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-2 Sănătatea Cluj, într-un meci amical disputat astăzi la Cluj-Napoca. Andrei Pop a reușit un hattrick.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Sănătatea Cluj (locul 10, seria a V-a, Liga a III-a) s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 13, pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Unirea a deschis scorul în minutul 2. Adi Pop a fost faultat în careu, centralul Horațiu Feșnic (cel care a arbitrat Dinamo – FCSB 2-1, în urmă cu câteva zile) a indicat lovitură de la punctul cu var și Andrei Pop a transformat fără emoții. Tot el putea face 2-0, de la marginea careului mare, dar portarul Sănătății s-a opus. În minutul 14, Frăsinean a pasat de pe dreapta și Andrei Pop a trimis peste poartă, din 4 metri, ratând o ocazie uriașă pentru formația sa. Câteva secunde mai târziu, la o fază care nu anunța nimic, fundașul Lang a dat pe lângă minge și ”virușii verzi” au redus din diferență prin Ceaca.

În minutul 30, Vitan a șutat periculos de la distanță, fără probleme pentru goalkeeper-ul gazdelor. Dejenii au preluat din nou conducerea în minutul 38: după o lovitură liberă executată lung și precis, balonul a ajuns la Frăsineanu și acesta a trimis, din prima, în fața porții, de unde Andrei Pop nu a iertat.

La câteva minute după reluare, Cocian și-a încercat și el norocul, portarul Sănătății a reușit în prima fază să respingă și Andrei Pop a fost din nou omul potrivit la locul potrivit, căci tabela s-a modificat în 3-1. Elevii antrenați de Dragoș Militaru s-au întrecut apoi în ratări, prin același Andrei Pop și prin Florin Blaj. S-a terminat 3-2, după ce Sănătatea a punctat pe final, la capătul celui mai bun joc de pregătire făcut de Unirea în această pauză competițională.