CRONICĂ. FC Unirea Dej, eliminată de ”U” Cluj din Cupa României – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut, scor 0-2, întâlnirea cu ”U” Cluj din al treilea tur al Cupei României și a fost eliminată din competiție.

Partida dintre FC Unirea Dej și ”U” Cluj s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 17:30, pe Cluj Arena. ”Șepcile roșii” au deschis scorul în minutul 16. Novac a pasat excelent pentru Ribeiro și acesta a înscris simplu, după ce a ”culcat” la pământ pe unul dintre apărătorii dejeni. La faza următoare, Alex Pop a zguduit transversala. De cealaltă parte, uniriștii au replicat prin Chira, însă tânărul mijlocaș a trimis în portar, din 6 metri.

În minutul 30, Telcean – din 7 metri – a ratat șansa de a face 2-0, după ce Ionuț Rus a salvat de pe linia porții. Cinci minute mai târziu, Gavra și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, dar Papp a fost la post și a reținut în doi timpi.

După reluare, Cocian a trimis de la distanță, fără probleme pentru experimentatul Vâtcă. În minutul 49, Alex Pop a dublat avantajul ”studenților” cu un șut de la marginea careului mare. La finalul primei ore de joc, Ionuț Rus a comis un fault în propriul careu și centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. Gavra a executat slab și Papp a reușit să limiteze proporțiile scorului.

În minutul 67, Alex Pop l-a văzut ieșit dintre buturi pe Papp și a încercat un lob, dar balonul a mers peste poartă. Trei minute mai târziu, Andrei Pop putea relansa jocul, numai că a trimis în transversală și a ratat cea mai mare ocazie a dejenilor. Ultimele situații de a înscrie le-au aparținut tot ”U”-iștilor: Ribeiro, șut periculos de la 16 metri și Barbu cu o execuție peste poartă.

FC Unirea Dej – ”U” Cluj s-a încheiat 0-2, iar urma acestui rezultat elevii lui Dragoș Militaru sunt eliminați din Cupa României.

FC Unirea Dej: 1. R. Papp – 4. I. Rus, 5. Kereki, 2. Vomir, 18. Al. Papp, 13. Chira, 20. Al. Blaj, 8. Frăsineanu, 17. Ciocan, 7. A. Pop, 10. Fl. Blaj. Antrenor: Dragoș Militaru.

Universitatea Cluj: 12. Vâtcă – 26. L. Rus, 6. Telcean, 35. A. Mureșan, 13. Taub, 8. Novac, 7. Segev, 11. Al. Pop, 83. Ribeiro, 15. Mâneran, 93. Gavra. Antrenor: Costel Enache.