CRONICĂ. FC Unirea Dej – Gaz Metan Mediaș II 1-2. Uniriștii au ratat enorm – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut, scor 1-2, meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș II, din a opta etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Oaspeții au avut patru ocazii și au înscris două goluri, în timp ce elevii lui Alpar Meszaros și-au bătut joc de numeroasele șanse avute de a puncta.

Dejenii au controlat ostilitățile în prima parte a jocului și au avut mai multe șanse de a deschide scorul. În minutul 20, Ferhaoui a scăpat singur spre poarta adversă, dar – din poziție ideală – a trimis slab și portarului Gazului a reținut mingea. Tot francezul a executat o lovitură liberă din marginea careului mare, însă șutul său plasat a fost “barat” de goalkeeper-ul oaspeților.

În minutul 39, Podină s-a “debarasat” de trei apărători medieșeni, a centrat pentru Papp, numai că acesta a ratat – cu capul – ținta și a trimis în lateralul porții. Culmea, cu două minute înainte de pauză, medieșenii au deschis scorul la capătul unei faze care nu anunța nimic. Lukaj s-a trezit cu balonul săltat peste apărare, în zona punctului cu var, și l-a învins pe Szekely. Aceasta a fost prima și singura ocazie de gol a Gazului, fructificată cu succes de fotbalistul cu numărul trei.

După reluare, tot formația vizitatoare a fost mai periculoasă. Surugiu (‘50) – din lovitură liberă – a trimis în zid, pentru ca mai apoi, la faza imediat următoare, Ignat să rateze din 6 metri. Dejenii au fost aproape de egalare în minutul 69. Florin Blaj (intrat pe teren la pauză) a pasat excelent pentru Ferhaoui, în fața porții, numai că francezul a fost neinspirat și execuția sa în forță a ratat ținta.

În minutul 67, Kiș a făcut o gafă de zile mari în zona careului mare, Lukaj i-a furat balonul și l-a executat, cu un șut în forță, pe Szekely (2-0). Dejenii au replicat prin Kocsis (execuție plasată) și Itu (scăpat singur), însă Cristea a fost la post și a blocat poarta. Nici Papp (‘78) nu a fost mai norocos și lovitura sa de cap a fost respinsă în ultima clipă, la o fază în care Blaj l-a servit perfect în 6 metri.

Meciul s-a încheiat cu o bară a medieșenilor și cu golul lui Alex Papp. În al patrulea minut de prelungiri, Ferhaoui a centrat de pe partea stângă, iar fratele fostului stelist Paul Papp a trimis în ațe și a stabilit scorul final: 1-2.

FC Unirea Dej: 14. Szekely, 24. Podină, 6. Kovacs, 15. Ndi, 3. Plăian, 21. Nalați, 8. Itu, 18. Chiorean, 94. Ferhaoui, 11. Papp, 20. Boje. Rezerve: 1. Georgiu, 19. Popescu, 5. Blaj Al., 10. Blaj Fl., 39. Sabo, 7. Kocsis, 29. Kiș. Antrenor: Alpar Meszaros.

Gaz Metan Mediaș II: 30. Cristea, 8. Pleșa, 6. Băcilă, 5. Pop, 19. Jica, 15. Cristea, 20. Bîrza, 27. Surugiu, 10. Ignat, 7. Paul, 3. Lukaj. Rezerve: 1. Ciupercean, 29. Grădinar, 22. Gomos, 94. Socaci, 9. Mărginean, 90. Iorga. Antrenor: Dumitru Solomon.