CRONICĂ. FC Unirea Dej învinge categoric Sănătatea Cluj, scor 4-2 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 4-2, pe teren propriu, formația Sănătatea Cluj, la capătul unui joc în care elevii antrenați de Gică Barbu au fost conduși cu 1-0 și au întors scorul până la pauză.

Partida din această după-amiază, care a debutat la ora 14, pe Stadionul Municipal, a contat pentru a XII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 11 în clasament, cu 13 puncte acumulate, în vreme ce ”virușii verzi” se situau pe poziția cu numărul 6, având 16 puncte strânse până acum.

Andrei Pop putea deschide scorul în minutul 4, când portarul Sănătății a degajat greșit și șeptarul Unrii a fost la un pas să profite. În minutul 10, Tilincă a scăpat singur cu Farcaș și a încercat un lob, însă goalkeeper-ul dejean nu s-a aruncat la pământ și a respins. ”Virușii verzi” au deschis scorul în minutul 12. Lupu a bătut un corner de pe stânga și Cristea, cu capul, a marcat pentru 1-0.

De cealaltă parte, Onicaș – tot cu capul – a trimis puțin pe lângă. Nu a fost mai norocos nici Andrei Pop, șutul său din întoarcere fiind ratat. În minutul 26, Lupu a tras de la distanță, dar Farcaș a respins. Apoi, Bogdan Pop a greșit o preluare, balonul a ajuns la Andrei Pop, numai că șutul său – deviat de un apărător advers – nu i-a pus probleme lui Grămadă.

Dejenii au egalat în minutul 38. La o centrare lungă – peste toată apărarea Sănătății, Onicaș a trimis din prima, în forță, și mingea s-a oprit în plasă. Patru minute mai târziu, Bogdan Pop a șutat plasat, de la marginea careului mare, direct în plasa laterală și a întors scorul pe tabelă. Nu acesta avea să fie rezultatul la pauză. În ultimele secunde ale primei reprize, Papp a driblat pe partea dreaptă, l-a găsit excelent pe Andrei Pop în centrul careului și acesta a punctat pentru 3-1, după ce în prima fază a simulat șutul.

După reluare, Ceaca a luat la țintă transversala și Tilincă a încercat să îl surprindă pe Farcaș cu un șut la colțul scurt, fără succes. În minutul 62, Blaj a scăpat singur cu portarul Sănătății și a încercat o scăriță, dar transversala s-a opus. La faza imediat următoare, Farcaș a reținut mingea trimisă cu capul de Creț. În minutul 67, Plaian a centrat excelent pentru Bogdan Pop și acesta a trimis, cu capul, în transversală. Tânărul mijlocaș avea să se revanșeze un minut mai târziu. Fotbalistul cu numărul 18 pe tricou a trimis cu stângul spre poarta adversă, balonul a fost deviat de un jucător al oaspeților și s-a făcut 4-1 pe tabelă.

Până la final, Vlădău a ratat o ocazie monumentală, din 6 metri, când Farcaș a avut o intervenție senzațională și și-a salvat echipa. În minutul 89, după un contact în careul Unirii, centralul a indicat lovitură de la punctul cu var, Vlădău l-a învins pe Cristian Pop (portar trimis în a doua repriză pe teren) și astfel FC Unirea Dej – Sănătatea Cluj s-a încheiat 4-2.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș D., 5. Kereki, 3. Plaian, 17. Zaharia, 8. Papp, 11. Farcaș Ad., 6. Cătinean, 19. Onicaș, 7. Pop A., 18. Pop B., 10. Blaj Fl. Rezerve: 1. Pop Cr., 13. Sabo, 20. Blaj Al., 15. Benko, 9. Sătmar, 16. Peter. Antrenor: Gică Barbu.

Sănătatea Cluj: 12. Grămadă, 17. Isac, 4. Szolosi, 16. Rotar, 3. Mic, 13. Creț, 94. Lupu, 7. Cristea, 86. Neamț, 19. Tilincă, 9. Ceaca. Rezerve: 33. Dragomir, 96. Vlădău, 10. Gașpar, 24. Matei, 15. Petrișor, 21. Roman. Antrenor: Marius Semeniuc.