CRONICĂ. FC Unirea Dej învinge Odorheiu Secuiesc și urcă patru locuri în clasament – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins, scor 1-0, pe teren propriu, formația AFC Odorheiu Secuiesc și urcă patru locuri în clasament, de pe 12 pe 8.

Partida din această după-amiază, care a debutat la ora 15 pe Stadionul Municipal, a contat pentru a X-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 12 în clasament, cu 10 puncte acumulate, în vreme ce oaspeții din Odorheiu Secuiesc se situau pe poziția cu numărul 14, având 7 puncte strânse până acum.

Prima ocazie de gol s-a înregistrat în minutul 15, când Andrei Pop a trimis, de la 20 de metri, pe lângă poarta adversă. În minutul 22, Florin Blaj a centrat-șutat paralel cu linia porții, însă niciun coechipier nu a reușit să împingă balonul în plasă. La faza imediat următoare, Plaian a centrat lung de pe stânga și Andrei Pop a pus pieptul, în locul unei lovituri cu capul, din 5 metri.

Dejenii au deschis scorul în minutul 36, când Bogdan Pop (astăzi căpitan, în absența lui Onicaș) a înscris cu o execuție spectaculoasă, dintr-o poziție grea, lateral stânga. Oaspeții au replicat prin Caciuc, peste poarta apărată de Farcaș. Până la pauză, Florin Blaj a pătruns în careu și a centrat în gura porții, însă – din nou – nimeni la finalizare.

După reluare, Andrei Pop a driblat patru adversari, s-a apropiat de marginea careului mare și a tras în forță, dar Tudose a respins spectaculos, de lângă bară. Cea mai mare ocazie de gol s-a înregistrat în minutul 85. Lemnaru (intrat pe teren în a doua parte a jocului în locul lui Alex Blaj) a pasat excelent în fața porții, numai că Florin Blaj a ajuns târziu la întâlnirea cu balonul și a trimis slab. Apoi, Andrei Pop și-a încercat norocul, din alunecare, fără succes pe tabelă. Ultima ratare a fost ”semnată” tot de Blaj: un șut plasat pe lângă poarta Odorheiului.

S-a încheiat 1-0 pentru FC Unirea Dej, care – deși nu a strălucit – obține trei puncte extrem de importante pe teren propriu și, cel puțin până mâine, urcă pe locul 8 în clasamentul seriei a V-a.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 5. Kereki, 15. Peter, 17. Zaharia, 3. Plaian, 6. Cătinean, 20. Blaj Al., 18. Pop B., 10. Blaj Fl., 7. Pop A., 8. Papp. Rezerve: 1. Pop Cr., 19. Sătmar, 13. Sabo, 9. Lemnaru, 16. Benko, 11. Farcaș Ad. Antrenor: Gică Barbu.

AFC Odorheiu Secuiesc: 12. Tudose, 13. Kovacs, 3. Berkeczi, 16. Tanko, 7. Izmană, 8. Jakab, 14. Gyorgydeak, 10. Taciuc, 22. Pal, 11. Iovu, 9. Viorică. Rezerve: 1. Somogyi, 6. Marvcza, 17. Vekas, 26. Solymosy, 21. Stăncuțu, 15. Dinu, 33. Janko. Antrenor secund: Norbert Demeny.