CRONICĂ. FC Unirea Dej, învinsă de Arieșul Turda. NOTELE Dej24.ro – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 2-0, în deplasare, de Sticla Arieșul Turda, în a 26-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Partida s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe stadionul din Turda. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej se clasa pe locul 10 în seria a V-a, cu 29 de puncte acumulate, în vreme ce turdenii ocupau poziția a șaptea a ierarhiei, cu 39 de puncte strânse până acum.

Dejenii au început prost meciul și puteau încasa două goluri în primele 15 minute. Fundașii centrali ai Unirii – Kovacs și Sabo – au fost de cascadorii râsului în minutul 13, când unul dintre atacanții Arieșului a scăpat nestingherit printre ei și a șutat, dar Farcaș a avut o intervenție fabuloasă și și-a salvat formația. În minutul 14 – cu aceeași fundași centrali ”în prim-plan” – gazdele au ratat o nouă ocazie mare: șut din 6 metri, peste poartă.

La jumătatea primei reprize, turdenii au lovit și transversala, spre disperarea spectatorilor aflați în tribune. Ocaziile ratate de ei au fost la un pas să se răzbune: în minutul 26, Andrei Pop s-a descotorosit superb de un adversar și a trimis milimetric pe lângă poartă.

Turdenii au dat lovitura în minutul 27. Lemnaru a pătruns prin centrul apărării uniriste și l-a lobat pe Farcaș pentru 1-0. Dejenii puteau egala la faza următoare. Budean a primit în 20 de metri, a accelerat spre poarta Arieșului, dar nu a mai reușit să șuteze. Până la pauză, Bogdan Pop și-a mai încercat norocul de la distanță, fără succes.

După reluare, Florin Blaj a centrat pentru Budean, numai că acesta din urmă nu a ajuns la întâlnirea cu balonul, în 2 metri. Gazdele au mai ratat apoi două ocazii bune de a își dubla avantajul (șut peste, respectiv pe lângă poarta Unirii). Golul a venit, totuși, în minutul 65. La un corner executat de pe partea dreaptă, Farcaș a ieșit aiurea dintre buturi, nimeni nu a respins din fața porții și Lemnaru a punctat simplu pentru 2-0.

Gazdele nu s-au mulțumit cu atât și ”l-au făcut mare” pe goalkeeper-ul Farcaș care – în ultima jumătate de oră – s-a remarcat prin încă două intervenții incredibile prin care a limitat proporțiile scorului și și-a ”reparat” gafa de la golul doi. De cealaltă parte, Pintea putea reduce din diferență dintr-o lovitură liberă, însă portarul Turdei a respins de lângă bară.

S-a încheiat 2-0 pentru Arieșul Turda – formație care astăzi a fost mai bună, la toate capitolele – și dejenii se pregătesc pentru duelul de pe teren propriu cu MSE Târgu Mureș.

NOTELE Dej24.ro (1-4 – foarte slab/ dezamăgitor, 5-7 – satisfăcător/ și-a făcut treaba, 8-10 – contribuție decisivă/ excelent).

FC Unirea Dej: 12. Farcaș – 7, 7. Hîmpea – 5, 6. Kovacs – 3, 20. Sabo – 3, 15. Pîrv – 7, 5. Cătinean – 6, 18. Pop B. – 6, 19. Onicaș – 6, 10. Fl. Blaj – 5,
9. Pop A. – 6, 13. Budean – 5. Au mai intrat: 4. Corduneanu – 5, 20. Pintea – 6, 11. Papp – 5, 17. Farcaș Ad. – 5. Antrenor: Gheorghe Barbu.