CRONICĂ. FC Unirea Dej, învinsă de Arieșul Turda. NOTELE Dej24.ro – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 2-0, în deplasare, de Sticla Arieșul Turda, în a 26-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Partida s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe stadionul din Turda. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej se clasa pe locul 10 în seria a V-a, cu 29 de puncte acumulate, în vreme ce turdenii ocupau poziția a șaptea a ierarhiei, cu 39 de puncte strânse până acum.

Dejenii au început prost meciul și puteau încasa două goluri în primele 15 minute. Fundașii centrali ai Unirii – Kovacs și Sabo – au fost de cascadorii râsului în minutul 13, când unul dintre atacanții Arieșului a scăpat nestingherit printre ei și a șutat, dar Farcaș a avut o intervenție fabuloasă și și-a salvat formația. În minutul 14 – cu aceeași fundași centrali ”în prim-plan” – gazdele au ratat o nouă ocazie mare: șut din 6 metri, peste poartă.

La jumătatea primei reprize, turdenii au lovit și transversala, spre disperarea spectatorilor aflați în tribune. Ocaziile ratate de ei au fost la un pas să se răzbune: în minutul 26, Andrei Pop s-a descotorosit superb de un adversar și a trimis milimetric pe lângă poartă.

Turdenii au dat lovitura în minutul 27. Lemnaru a pătruns prin centrul apărării uniriste și l-a lobat pe Farcaș pentru 1-0. Dejenii puteau egala la faza următoare. Budean a primit în 20 de metri, a accelerat spre poarta Arieșului, dar nu a mai reușit să șuteze. Până la pauză, Bogdan Pop și-a mai încercat norocul de la distanță, fără succes.

După reluare, Florin Blaj a centrat pentru Budean, numai că acesta din urmă nu a ajuns la întâlnirea cu balonul, în 2 metri. Gazdele au mai ratat apoi două ocazii bune de a își dubla avantajul (șut peste, respectiv pe lângă poarta Unirii). Golul a venit, totuși, în minutul 65. La un corner executat de pe partea dreaptă, Farcaș a ieșit aiurea dintre buturi, nimeni nu a respins din fața porții și Lemnaru a punctat simplu pentru 2-0.

Gazdele nu s-au mulțumit cu atât și ”l-au făcut mare” pe goalkeeper-ul Farcaș care – în ultima jumătate de oră – s-a remarcat prin încă două intervenții incredibile prin care a limitat proporțiile scorului și și-a ”reparat” gafa de la golul doi. De cealaltă parte, Pintea putea reduce din diferență dintr-o lovitură liberă, însă portarul Turdei a respins de lângă bară.

S-a încheiat 2-0 pentru Arieșul Turda – formație care astăzi a fost mai bună, la toate capitolele – și dejenii se pregătesc pentru duelul de pe teren propriu cu MSE Târgu Mureș.

NOTELE Dej24.ro (1-4 – foarte slab/ dezamăgitor, 5-7 – satisfăcător/ și-a făcut treaba, 8-10 – contribuție decisivă/ excelent).

FC Unirea Dej: 12. Farcaș – 7, 7. Hîmpea – 5, 6. Kovacs – 3, 20. Sabo – 3, 15. Pîrv – 7, 5. Cătinean – 6, 18. Pop B. – 6, 19. Onicaș – 6, 10. Fl. Blaj – 5,
9. Pop A. – 6, 13. Budean – 5. Au mai intrat: 4. Corduneanu – 5, 20. Pintea – 6, 11. Papp – 5, 17. Farcaș Ad. – 5. Antrenor: Gheorghe Barbu.

Astăzi s-au mai jucat:

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – ACS Unu Fotbal Gloria 2-0
Szilard Magyari (33), Arthur Gyorgyi (90+3)

MSE Târgu Mureş – Minaur Baia Mare 0-0

Sănătatea Cluj – AFC Odorheiu Secuiesc 2-2
Dan Roman (48), Bogdan Porumb (76) / Cătălin Dinu (37), Romaric Logon (42)

Avântul Reghin – CS Iernut 3-0
Bogdan Stavilă (8, 11), Vlad Bujor (37)

sâmbătă, 4 mai, ora 18:
Olimpic Cetate Râşnov – CFR Cluj 2
Unirea Tăşnad – ACS Fotbal Comuna Recea
AFC Hărman – Gaz Metan Mediaş 2

CRONICĂ. FC Unirea Dej, CALIFICARE EN-FANFARE în Cupa României: 4-0 cu CS Florești – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României după ce a învins astăzi, scor 4-0, formația CS Florești. Gazdele nu au avut niciun șut pe spațiul porții, pentru dejeni meciul fiind asemănător unui antrenament cu public.

Partida dintre CS Florești și FC Unirea Dej – disputată în această după-amiază, de la ora 17:30, pe terenul formației din Liga a IV-a – a contat pentru al doilea tur al Cupei României.

Dejenii au început în forță confruntarea, Lemnaru, Andrei Pop și Florin Blaj trecând, rând pe rând, aproape de deschiderea scorul. Până la urmă a făcut-o Blaj, cu stângul, după o pasă primită de la Lemnaru. În minutul 27, Onicaș a trimis o pasă printre fundașii centrali ai Floreștiului și Andrei Pop a dublat avantajul Unirii.

După reluare, Lemnaru a ratat o ocazie uriașă. Fostul atacant al Universității Cluj a fost ”servit” în gura porții, dar nu a reușit să împingă mingea în plasă, din doi metri. Nu a fost mai norocos nici Blaj, când la faza imediat următoare a trimis din voleu peste poarta gazdelor. Totuși, decarul dejenilor a fost cel care avea să facă 3-0, la o fază în care a driblat inclusiv portarul.

La jumătatea reprizei, Bogdan Pop, cu un șut de la distanță, și Onicaș, cu capul, puteau majora diferența de pe tabelă. Scorul final a fost stabilit de Bogdan Pop. În minutul 70, juniorul a întors un adversar în marginea careului mare și a trimis, cu multă siguranță, balonul în plasă.

S-a încheiat 4-0 pentru FC Unirea Dej, la capătul unui joc controlat în totalitate de elevii lui Gică Barbu. Floreștiul (care sezonul trecut a câștigat Liga a IV-a și a lăsat în urmă Someșul Dej) nu a avut niciun șut pe spațiul porții, astfel că portarul unirist Farcaș ”a șomat” 90 de minute. În urma acestei victorii zdrobitoare, FC Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 15. Papp, 17. Zaharia, 5. Kereki, 3. Plaian, 10. Blaj, 18. Pop B., 19. Onicaș, 7. Pop A., 9. Lemnaru. Antrenor: Gică Barbu.

În al treilea tur al Cupei României participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a naţională, 13 formații din Liga a III-a şi încă 11 din Liga a II-a. Cele 27 de meciuri se vor disputa pe 28 august.

Continuă să citești

CFR Cluj s-a calificat spectaculos în play-off-ul Ligii Campionilor, unde o va întâlni pe Slavia Praga

FOTO – Arhivă
loading...

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor după o dublă manşă de „foc” în faţa scoţienilor de la Celtic Glasgow. În retur, ardelenii au câştigat pe terenul echipei pregătite de Neil Lennon, scor 4-3, scor general 5-4, scrie Mediafax.

CFR Cluj a deschis tabela de marcaj pe stadionul „Celtic Park” din Glasgow. În minutul 27, Omrani a centrat în careu, Deac a câştigat duelul aerian cu McGregor şi a reluat cu capul. Mingea a lovit bara şi a intrat în plasa porţii lui Bain.

În repriza a doua, scoţienii au restabilit egalitatea în minutul 51. Deac a scăpat pe contraatac, a încercat să trimită către Omrani, care a pierdut balonul şi gazdele au atacat. Mingea a ajuns în careu la James Forrest, omul care a înscris şi în tur în poarta clujenilor, care a tras cu exteriorul din careu şi a punctat pentru 1-1.

10 minute mai târziu, Elhamed a trimis în careu, Burcă a trimis în Luis Aurelio şi a ajuns la Edouard, aflat în poziţie ideală. Francezul nu a iertat din interiorul careului şi l-a executat pe Arlauskis.

Băieţii lui Dan Petrescu au primit un penalty, la henţul făcut de Brown, iar în minutul 73 Omrani a transformat de la punctul cu var. Bucuria ardelenilor nu a durat prea mult, Edouard a pasat în careu către Christie, iar acesta l-a executat pe Arlauskis din interiorul careului de şase metri şi Celtic a dus scorul la 3-2.

În minutul 80, Păun a tras puternic spre poartă, Bain a respins, dar mingea a ajuns perfect la Omrani care a reluat din alunecare şi a trimis în plasa porţii lui Celtic. În ultimele secunde ale partidei, CFR Cluj nu s-a lăsat, iar Ţucudean a punctat în plasa scoţienilor, stabilind scorul final 4-3, care a şi calificat-o în play-off-ul Ligii Campionilor.

Mai departe, în lupta pentru grupele Ligii, campioana României se va întâlni cu Slavia Praga. În cazul în care CFR va fi eliminată de echipa din Cehia, băieţii lui Dan Petrescu vor merge direct în grupele Europa League.

GOL marcat de dejeanul Ciprian Deac în partida Celtic – CFR Cluj. Feroviarii, în play-off-ul Ligii Campionilor!

loading...

Fotbalistul dejean Ciprian Deac a deschis scorul în confruntarea Celtic Glasgow – CFR Cluj din manşa secundă a turului 3 preliminar.

În minutul 34, Omrani a centrat în careu, Ciprian Deac a câştigat duelul aerian cu McGregor şi a reluat cu capul pentru 1-0. Mingea a lovit bara şi apoi a intrat în plasa porţii lui Bain.

La sfârșitul jocului de pe Celtic Park, CFR Cluj va afla pe ce drum va merge în cupele europene: play-off-ul Ligii Campionilor sau play-off-ul Ligii Europa. Echipa învingătoare din acestă dublă se va duela cu Slavia Praga în play-off-ul Ligii Campionilor. Echipa eliminată va merge în play-off-ul Europa League, pentru o confruntare cu Sheriff Tiraspol sau AIK Stockholm.

Vă reamintim, în meciul tur, pe stadionul ”Doctor Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, CFR a remizat, scor 1-1, cu Celtic. Rondon şi Forrest au înscris golurile din tur.

ACTUALIZARE: CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Celtic, scor 4-3, în deplasare. Au marcat: Forrest 51, Edouard 61, Christie 76 / Deac 27, Omrani 74, 80, Țucudean 90+6.