CRONICĂ. FC Unirea Dej – Metalurgistul Cugir 0-0. Dejenii au pierdut două puncte – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 0-0, confruntarea de pe teren propriu cu Metalurgistul Cugir. La cum s-a jucat, mai ales în a doua repriză, dejenii pot fi supărați că au pierdut două puncte.

Partida dintre FC Unirea Dej și Metalurgistul Cugir – disputată în această după-amiază, de la ora 18, pe Municipal – a contat pentru a doua etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, elevii antrenați de Gică Barbu ocupau locul secund, cu trei puncte acumulate, în vreme ce oaspeții se situau pe locul 12 (0 puncte).

Oaspeții au început mai bine jocul de la Dej, iar prima lor ocazie s-a înregistrat în minutul 4, când De Freitas a trimis în zid din lovitură liberă. Apoi, Bold a pasat excelent pentru Coltor – aflat în fața porții, dar acesta a dat pe lângă minge și a ratat o șansă uriașă de a deschide scorul. De cealaltă parte, Onicaș a șutat pe lângă poarta Cugirului.

În minutul 18, Păcurar a bătut o lovitură liberă de pe partea stângă, fără probleme pentru Farcaș. Zece minute mai târziu, Blaj a trecut de un adversar și a șutat plasat, fiind la un pas să îl învingă pe Gorea. Nu a fost mai norocos nici Bogdan Pop, șutul său cu stângul ratând ținta.

În minutul 37, Plaian a pătruns în careu și a pasat pentru Zaharia, dar unul dintre colegii lor a respins din fața porții adverse. Pe final de repriză, Blaj a mai șutat din poziție laterală, dar balonul a trecut pe lângă.

După reluare, același Blaj a trimis o torpilă de la 30 de metri, numai că Gorea a fost la post. În minutul 52, Lemnaru a ratat o ocazie monumentală. Fostul stelist a scăpat singur-singurel cu portarul Metalurgistului și a trimis lamentabil, din 5 metri.

În minutul 60, Săuca s-a descotorosit de aproape toată apărarea Unirii, însă a trimis pe lângă, din poziție laterală. Au urmat apoi trei ocazii uriașe – toate ”semnate” de Andrei Pop – pentru elevii antrenați de Gică Barbu. În minutul 73, la o pasă lungă venită de pe stânga, șeptarul s-a grăbit și a trimis pe lângă, deși era poziționat excelent și avea timp inclusiv de preluare. Apoi, tot el a driblat patru adversari și a șutat plasat, mingea fiind respinsă in-extremis, de lângă bară, de Gorea.

În minutul 78, același Andrei Pop a încercat să-l învingă pe goalkeeper-ul Cugirului, dar acesta a fost ”eroul” formației sale și a scos din vinclu. În ultimele minute ale jocului, Trif și Budin au văzut al doilea cartonaș galben și au fost eliminați. Oaspeții au tras de timp până la fluierul de final, astfel că FC Unirea Dej – Metalurgistul Cugir s-a încheiat 0-0. Un rezultat nedrept pentru dejeni, dacă ținem cont de evoluția reprizei secunde și de cele patru ratări uriașe ale lor.

FC Unirea Dej: D. Farcaș – Zaharia, V. Sabo, Kereki, Plaian, Cătinean, Onicaș, B. Pop, F. Blaj, Lemnaru, A. Pop. Rezerve: Cr. Pop, Peter, Papp, Sătmar, Al. Blaj, Ad. Farcaș, Benko. Antrenor: Gheorghe Barbu.

Metalurgistul Cugir: Gorea – Bold, Dohotariu, R. Trif, Vitinha, Șaucă, I. Grozav, Budin, P. Păcurar (85, Lang), Coltor, Șuteu (60, Davidaș). Rezerve: R. Anton, B. Coroian, L. Contra, D. Casian, Șt. Radu. Antrenor: Lucian Itu.