CRONICĂ – FC Unirea Dej, SCOR HALUCINANT cu FC Bistrița. Le-au dat cu terenul în cap! – FOTO/VIDEO

unirea-fc-bistrita-fotbal-1

FC Unirea Dej a învins cu scorul de 11-0 pe FC Bistrița, în etapa a IX-a a seriei a V-a din Liga a III-a și a înregistrat cea mai spectaculoasă victorie din ultimii ani.

Prima ocazie de gol s-a înregistrat în minutul 3, atunci când Iovu a reluat cu capul, din pasa lui Podină. Trei minute mai târziu, Plăian l-a pus la grea încercare pe portarul Pop cu un șut-centrare de pe partea stângă. Oaspeții au replicat prin Munteanu, însă lovitura liberă executată de el a rămas fără efect pe tabelă.

În minutul 16, Iovu a șutat în forță, dar Pop și-a salvat echipa. La fel a făcut și la faza următoare, când a scos senzațional, de sub transversală, lovitura de cap a lui Ferhaoui.

Dejenii au deschis scorul în minutul 18. Podină a centrat de pe stânga, iar Florin Blaj a marcat cu capul. Golul doi a venit cinci minute mai târziu, după o fază trasă la indigo: corner executat de Podină, tot de pe stânga, gol cu capul Szabolcs. Bistrițenii au predat armele în minutul 43, când Podină a reușit a treia pasă de gol. Acesta l-a găsit excelent pe Florin Blaj, în centrul careului mare, care, cu multă siguranță a trimis în plasă și a făcut 3-0, stabilind scorul la pauză.

La cinci minute după reluare, la o centrare de pe stânga, Szabolcs a încercat să înscrie cu capul, Pop a respins în față, iar Iovu a îndeplinit doar o simplă formalitate, din doi metri. Gazdele puteau marca și la faza următoare, numai că Ferahoui nu a profitat de pasa lui Blaj. Chiar și așa, 5-0 s-a făcut în minutul 52, Iovu aflându-se din nou la finalizare.

Muntean își putea trece și el numele pe lista marcatorilor, însă bara s-a opus. Doi sportivi intrați pe teren în repriza a doua s-au remarcat la reușita cu numărul șase. Obreja a pasat excelent în centrul careului advers și Bălțoi a marcat și el, cu capul, în minutul 66.

Ferhaoui a punctat pentru 7-0, în minutul 71, la o fază în care a driblat toată apărarea bistrițeană. Același Ferhaoui a marcat din nou, în minutul 77, cu un șut plasat din apropierea punctului cu var. Tabela s-a schimbat din nou, 30 de secunde mai târziu, când Plăian a înscris și el, din pasa lui Florin Blaj.

În minutul 90, Bălțoi a „semnat” golul de 10-0, iar Ferhaoui l-a imitat în prelungiri, pentru 11-0, înainte ca arbitrul să fluiere finalul meciului și să curme suferința oaspeților.

De menționat că bistrițenii au avut un lot format doar din 11 jucători (fără rezerve!), mare parte dintre aceștia fiind tineri născuți în ’97, ’98 și chiar 2001. FC Unirea Dej obține o victorie zdrobitoare pe teren propriu și mai adaugă trei puncte în clasament, înaintea confruntării cu ASA Târgu Mureș II.

FC Unirea Dej: 27. Szekely, 5. Bota, 21. Kis, 6. Szabolcs, 3. Plăian, 26. Blaj Al., 11. Papp, 94. Ferhaoui, 18. Blaj Fl., 19. Podină, 9. Iovu. Rezerve: 24. Iura, 7. Obreja, 29. Bălțoi, 10. Muntean, 93. Sabo, 15. Rus I., 8. Rus A. Antrenor: Gheorghe Barbu.

FC Bistrița: 1. Pop, 7. Negruț, 6. Amariei, 9. Șitoianu, 11. Munteanu, 8. Chiorean, 19. Lăcătuș, 23. Sângeorzan, 14. Slăvoacă, 10. Hofer, 15. Negrea. Antrenor: Dumitru Vasilică.