CRONICĂ. FC Unirea Dej, un sezon întreg pe locul întâi, dar încheiat pe 2 – FOTO

FC Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 3-3, partida de pe teren propriu cu Avântul Reghin și a ratat, la golaveraj, șansa de a deveni campioana seriei a IX-a. În urma acestui rezultat, uniriștii vor da piept cu Minaur Baia Mare la barajul de promovare în liga secundă.

Confruntarea dintre FC Unirea Dej și Avântul Reghin s-a disputat, cu începere de la ora 15, pe Stadionul Municipal. Antrenorul Dragoș Militaru i-a lăsat pe banca de rezerve pe Ionuț Rus, Marius Cătinean și Adrian Pop (aflați în pericol de suspendare), iar în tribună au ocupat câte un loc Mihai Kereki și Andrei Pop (accidentat). Oaspeții au început excelent meciul de la Dej și au ratat primele ocazii de gol în minutul 2, prin Stăvilă și Luca. În minutul 4, Chirilă a executat o lovitură liberă în transversală. Un minut mai târziu, Farcaș a gafat impardonabil în propriul careu și Stăvila a deschis scorul. Imediat după, oaspeții au fost la un pas de 2-0, însă bara a fost ”de partea” Unirii.

În minutul 9, la o lovitură liberă lungă, Serediuc – cu o lovitură de cap – a egalat la unu pe tabelă. Apoi, Cocian a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, când – scăpat singur – a trimis în portarul Vlasa, din 12 metri. În minutul 28, Stăvila a ”bifat” dubla cu un șut de la distanță, cu largul concurs al goalkeeper-ului Unirii. Până la pauză s-au mai remarcat doar Bogdan Pop – șut cu stângul, deviat peste – și Chira – execuție pe lângă.

Partea secundă a debutat cu ocazia lui Florin Blaj, numai că Vlasa a fost la post. În minutul 50, Chirilă a trimis foarte aproape de bara din dreapta porții lui Farcaș. La scurt timp după, Frăsineanu a centrat excelent în fața porții și Serediuc a ratat milimetric ținta. De cealaltă parte, nici Chirilă nu a fost mai norocos, din lovitură liberă. În dreptul oaspeților s-a înregistrat o ocazie uriașă, în minutul 61, când Farcaș a respins în corner șutul lui Stăvilă.

În minutul 64, Harko a bătut o lovitură liberă și Luca a făcut 3-1, cu capul. La acest scor, dejenii au solicitat o lovitură de la punctul cu var, neacordată de arbitru. Jocul s-a transformat total când pe teren au intrat ”titularii” Rus, Cătinean și Adi Pop, iar finalul a fost interzis cardiacilor. În minutul 80, Ionuț Rus a redus din diferență, cu o lovitură de cap și a reaprins speranțele colegilor săi. Câteva secunde mai târziu, Serediuc a făcut 3-3, iar tensiunea a atins cote uriașe. Având în vedere că Unirea avea nevoie de victorie pentru a încheia sezonul pe primul loc (indiferent de ce ar fi făcut Cugirul), gazdele au tăbărât în careul advers și au pus presiune, însă nu au reușit să marcheze golul de trei puncte.

În urma acestui rezultat, FC Unirea Dej a rămas neînvinsă pe teren propriu, dar a ratat, la golaveraj (un gol!), șansa de a deveni campioana seriei a IX-a (ar fi fost o premieră a ultimului deceniu în fotbalul dejean), deși s-a aflat pe prima poziție a clasamentului aproape tot sezonul. Cugirul a învins la Sănătatea și a profitat de faptul că dejenii ”au dat cu bota în baltă” în ultima etapă a campionatului. Astfel, la barajul de promovare în liga secundă vom avea parte de confruntările Minaur Baia Bare – FC Unirea Dej (primul joc în Maramureș, returul pe Municipal) și CSO Cugir – SCM Zalău.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 20. Al. Blaj, 18. Al. Papp, 13. Chira, 19. Roș, 17. Cocian, 2. Vomir, 11. B. Pop, 9. Serediuc, 8. Frăsineanu, 10. Fl. Blaj. Rezerve: 33. Georgescu, 30. R. Papp, 4. I. Rus, 16. Peter, 14. Sabo, 6. Cătinean, 15. Cuzdriorean, 3. Meszaros, 7. Ad. Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.

Avântul Reghin: 33. Vlasa, 2. Bugnar, 4. D. Chirilă, 13. P. Luca, 20. Crișan, 7. G. Chirilă, 15. S. Luca, 11. Baki, 5. Harko, 17. Serbănați, 9. Stăvilă. Rezerve: 12. Csegedi, 19. Chirteș, 18. Moldovan, 14. Pașca, 8. Truță, 21. Murar, 3. Fl. Pop. Antrenor: Barna Budai.