CRONICĂ. FC Unirea Dej, VICTORIE URIAȘĂ cu liderul CSO Cugir. Florin Blaj, gol SENZAȚIONAL din corner – FOTO

Revenită după pauza cauzată de COVID-19, cu numai 15 jucători în lot și cu doar trei antrenamente făcute în această săptămână, echipa de fotbal Unirea Dej a câștigat cu 1-0 întâlnirea cu CSO Cugir, administrându-i liderului seriei a IX-a prima înfrângere după 398 de zile!

Partida dintre Unirea Dej și CSO Cugir – disputată în această după-amiază, cu începere de la ora 15, pe Stadionul Municipal – a contat pentru a opta etapă a seriei a IX-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Dragoș Militaru ocupau locul 3 în clasament, cu 12 puncte acumulate în cinci jocuri, în timp ce oaspeții din județul Alba se situau pe prima poziție, cu 19 puncte în 7 partide.

Dejenii puteau deschide scorul în minutul 4. Opric a ieșit hazardat, la 20 de metri, dar Florin Blaj a ratat lobul. La scurt timp, Cocian a centrat de pe dreapta și Andrei Pop, din prima, a trimis peste poartă. Apoi, tot el a pătruns în careul advers și a șutat în forță pe lângă buturile apărate de Opric. De cealaltă parte, Grozav și Cioargă nu au nimerit ținta.

În minutul 19, Farcaș l-a blocat excelent pe Șaucă, la o fază la care oaspeții au cerut penalty. Câteva secunde mai târziu, goalkeeper-ul dejean ”i-a luat mingea de pe cap” lui Dușmanu, iar apoi s-a remarcat în minutul 27, când a scos de lângă bară lovitura liberă executată de Vitinha. Uniriștii au dat lovitura în minutul 36: Florin Blaj a înscris senzațional, direct din corner! Andrei Pop, din lovitură liberă, și Șoucă, din întoarcere, au semnat ultimele ocazii ale primei părți.

Imediat după reluare, Andrei Pop a șutat plasat, peste poarta Cugirului. Două minute mai târziu, tot el a bătut bine o lovitură liberă, însă i-au lipsit câțiva centrimetri pentru a majora avantajul formației sale. De cealaltă parte, Dohotariu a trimis din marginea careului mic, dar Farcaș a fost la post. Nu a avut mai mult succes nici Boldea, cu un șut plasat.

În minutul 85, centralul a indicat lovitură de la punctul cu var, după un presupus fault comis asupra lui Florin Blaj. Angelo Cocian și-a asumat execuția de la 11 metri și Opric a scos de lângă bară. Portarul oaspeților este la a doua paradă de acest gen, după cea din runda trecută cu Hunedoara.

La finalul celor 90 de minute de joc, tabela de marcaj a indicat 1-0 pentru gazde și Unirea Dej – cu doar trei antrenamente făcute în această săptămână și cu o apărare improvizată, dar determinată! – i-a administrat liderului CSO Cugir prima înfrângere după mai bine de un an, respectiv 398 de zile!

FC Unirea Dej: 12. D. Farcaș, 13. Cr. Chira, 4. I. Rus, 5. Kereki, 6. Cătinean, 16. Peter, 19. Ad. Pop, 8. Frăsineanu, 17. Cocian, 10. Fl. Blaj, 7.An. Pop. Rezerve: 1. Toderan, 14. Giurgean, 9. Lăcan. 11. Ad. Farcaș, 18. Cuzdriorean. Antrenor: Dragoș Militaru.

CSO Cugir: 1. R. Opric, 6. Tăban, 19. Dohotariu, 4. Șt. Radu, 7. Vitinha, 9. Boldea, 13. I. Grozav, 11. Șaucă, 10. P. Păcurar, 23. Dușmanu, 46. Cioargă. Rezerve: 12. N. Bănică, 25. Goronea, 5. Contra, 18. Cocan, 2. D. Rus, 15. M. Neagu, 16. R. Trif, 3. Donzelli, 20. Șuteu. Antrenor: Lucian Itu.

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în Dej și împrejurimi, nu uita să dai LIKE paginii de facebook Dej24.ro!