CRONICĂ. FC Unirea Dej, victorie URIAȘĂ cu Ungheni. Se vede barajul de promovare în Liga a II-a – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 2-1, în prelungiri, Unirea Ungheni, pe teren propriu, și este aproape sigur calificată la barajul pentru promovarea în Liga a II-a.

Partida dintre FC Unirea Dej și Unirea Ungheni (seria a IX-a, Liga a III-a) s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 17, pe Stadionul Municipal. Chiar în primul minut al jocului, Cocian a profitat de o gafă în defensiva oaspeților și a scăpat singur spre poarta adversă, dar execuția lui a lăsat de dorit. Cinci minute mai târziu, Chira – cu capul – a trimis peste. În minutul 13, la o nouă eroare impardonabilă în apărarea Ungheniului, Cocian nu a mai iertat și a deschis scorul pe Municipal. Apoi, marcatorul golului a centrat puternic în fața porții, însă Frăsineanu nu a reușit să împingă balonul în plasă.

În minutul 21, Adi Pop și-a încercat norocul cu o execuție de la 20 de metri, peste poartă. De cealaltă parte, Georgescu și-a salvat echipa și a blocat spectaculos șutul lui Rotaru. În minutul 29, Feier a respins în față mingea expediată de Florin Blaj, numai că nimeni de la gazde nu s-a aflat în zona careului mic. Cu cinci minute înainte de finalul primei părți, decarul dejean Blaj a bătut bine o lovitură liberă, însă bara s-a opus.

După reluare, Vidrășan a trimis puțin pe lângă poarta Unirii Dej. Apoi, Chira a șutat de la distanță și Feier a respins peste transversală. În minutul 66, la un corner de pe dreapta, Alex Blaj – cu o lovitură de cap – a fost foarte aproape de 2-0. Au urmat apoi mai bine de 15 minute de joc de uzură, fără prea multe realizări. Oaspeții au egalat în minutul 81: Petriș a înscris superb, direct din corner (eroare mare făcută de Georgescu, aflat la debut). Meciul nu avea să se încheie 1-1, căci în primul minut de prelungiri, Florin Blaj a centrat de pe stânga, oaspeții nu au reușit să îndepărteze pericolul și Chira, cu șansă, a înscris golul victoriei.

În urma acestui succes norocos, FC Unirea Dej – cea mai tânără formație, ca medie de vârstă, din Liga a III-a – și-a asigurat în proporție de 99% participarea la barajul pentru promovarea în Liga a II-a. În acest moment, distanța dintre Unirea Dej (locul 1, 34 de puncte) și Unirea Ungheni (locul 3, 23 de puncte) este de 11 de puncte, în condițiile în care în joc – până la finalul sezonului – mai sunt doar 12 puncte (4 meciuri).

FC Unirea Dej: 33. Georgescu, 20. Al. Blaj, 18. Al. Papp, 5. Kereki, 4. I. Rus, 6. Cătinean, 17. Cocian, 10. Fl. Blaj, 8. Frăsineanu, 13. Chira. Rezerve: 12. Farcaș, 30. R. Papp, 11. B. Pop, 9. Serediuc, 16. Peter, 14. Sabo, 3. Meszaros, 19. Roș, 2. Vomir. Antrenor: Dragoș Militaru.

Unirea Ungheni: 1. Feier, 99. Aldea, 13. Birtalan, 5. Dumbrăvean, 3. Bucur, 10. Roșca, 23. Vidrășan, 15. Pogăcean, 19. Caliani, 7. Potor, 90. Rotaru. Rezerve: 12. Eremias, 97. Negrusa, 21. Iușan, 11. Miclean, 16. Laczko, 27. Iliescu, 17. Solymosy, 20. Petriș, 9. Onețiu. Antrenor: Ioan Pop.