CRONICĂ. Meci SPECTACULOS la Dej, încheiat 3-3. Moldovan a reușit un HATTRICK – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 3-3, cu Odorheiu Secuiesc, la capătul unui meci în care dejenii au condus cu 1-0 și 3-2, dar au fost egalați de fiecare dată. Andrei Moldovan a reușit un hattrick pentru gazde, fiind cel mai bun om de pe teren.

Partida de pe Stadionul Municipal Dej a contat pentru prima etapă a noului sezon competițional. În minutul 10, Andrei Moldovan a executat excelent o lovitură liberă de pe partea stângă și a deschis scorul pentru Unirea Dej. Florin Blaj putea majora diferența în minutul 13, însă – scăpat singur spre poarta adversă – a ratat finalizarea, trimițând slab pe lângă poartă. Oaspeții au replicat prin Bolozan, dar lovitura sa cu capul a ratat ținta.

În minutul 24, Stăncuțu a fost faultat în careu și centralul din Cisnădie a indicat lovitură de la punctul cu var. Mintaș a transformat pentru Odorheiu Secuiesc și a egalat pe tabelă. În minutul 31, oaspeții au preluat conducerea după ce Musea, de pe dreapta, l-a găsit excelent pe Acatrinei în zona careului mic și acesta din urmă a punctat cu capul. Cinci minute mai târziu, dejenii au reușit egalarea la doi. O nouă lovitură liberă, de data aceasta din poziție centrală, și același Andrei Moldovan a trimis balonul în plasă. La faza imediat următoare, uniriștii puteau prelua conducerea, însă șutului lui Bogdan Pop a fost respins de portarul Odorheiului.

După reluare, Acatrinei a primit o pasă printre fundașii Unirii și a ratat o ocazie uriașă pentru formația sa. Tabela de marcaj s-a modificat din nou în minutul 56. Andrei Moldovan a reușit hattrick-ul, șutul său din semi-voleu – din interiorul careului – fiind imposibil de apărat de Nagy. FC Unirea Dej a avut avantaj (3-2) doar opt minute pentru că Mintaș a marcat un eurogol de la 40 de metri și a egalat la trei, spre stupefacția spectatorilor prezenți pe stadion. Până la final s-au mai remarcat doar Preda (șut în forță, reținut cu greu de Nagy) și Gyorgydeak (execuție respinsă spectaculos de portarul Ignat), dar fără succes.

FC Unirea Dej – AFC Odorheiu Secuiesc s-a încheiat 3-3, la capătul unui meci în care dejenii au condus cu 1-0 și 3-2, dar au fost egalați de fiecare dată. De remarcat evoluția nou-venitului Andrei Moldovan – autor al unui hattrick azi -, cu sigurață cel mai bun om de pe teren, ieșit însă accidentat spre finalul reprizei secunde. Pentru uniriști urmează deplasarea de la Iernut și apoi meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj 2.

FC Unirea Dej: 1. Ignat, 18. Pop Fl., 4. Călin, 15. Rus, 10. Blaj Fl., 5. Cătinean, 9. Moldovan, 14. Duma, 11. Papp, 13. Pop B., 2. Dulap. Rezerve: 12. Georgiu, 3. Graur, 17. Iepan, 7. Sătmar, 16. Blaj Al., 8. Trif, 19. Preda. Antrenor: Mircea Bolba.

AFC Odorheiu Secuiesc: 1. Nagy, 13. Musea, 20. Mintaș, 8. Locotuș, 14. Gyorgydeak, 21. Stăncuțu, 3. Bolozan, 10. Peter, 18. Chifu, 5. Acatrinei, 26. Balint. Rezerve: 12. Tudose, 16. Tanko, 9. Csifo, 11. Balazsi, 15. Cucuruzan, 7. Bara. Antrenor: Alpar Meszaros.