CRONICĂ. Remiză albă între Baia Mare și Unirea. Verdictul final se dă la Dej – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida din deplasare cu Minaur Baia Mare, în prima manșă a barajului de promovare în Liga a II-a. Returul va fi peste o săptămână, la Dej.

Confruntarea dintre Minaur Baia Mare (locul 1, seria a X-a) și FC Unirea Dej (locul 2, seria a IX-a) a avut loc în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe Stadionul ”Viorel Mateianu” din Baia Mare. Prima repriză a fost controlată de gazde, care au profitat de tracul elevilor lui Dragoș Militaru. Hațiegan a ”semnat” prima ocazie de gol, în minutul 2, când a trimis peste poarta Unirii. În minutul 23, după o gafă a dejenilor, goalkeeper-ul Farcaș a avut o intervenție senzațională la șutul aceluiași Hațiegan. Ulterior, fundașii gazdelor au respins în corner execuția lui Vasile Pop. Apoi, celălalt Pop al echipei, Alexandru, a trimis peste transversală. La fel a făcut și Donca, în minutul 35.

La scurt timp după, Duruș l-a pus la încercare pe Farcaș, numai că acesta a fost la post. La ultima fază a primei reprize, Alexandru Pop a primit în marginea careului mare și a ratat o ocazie importantă de a deschide scorul. După reluare, ”panterele roz” au intrat pe teren mai motivate, cu mai mult curaj, iar jocul s-a echilibrat semnificativ. Chira, cu un șut de la distanță, l-a ”testat” pe Gudea. Apoi, cele două formații s-au anihilat reciproc. Ambele au încercat să marcheze golul de trei puncte, însă meciul s-a încheiat indecis, 0-0, spre dezamăgirea numeroșilor băimăreni aflați în tribune și în afara stadionului. Astfel, verdictul final se va da la Dej, săptămâna viitoare, când e programat returul dintre cele două formații.

Vă reamintim, câștigătoarea acestui prim baraj va întâlni apoi, într-un nou baraj, învingătoarea dintre SCM Zalău (locul 2, seria a X-a) și CSO Cugir (locul 1, serie a IX-a). Azi, sălăjenii s-au impus cu 2-0.

Minaur Baia Mare: Alexandru Gudea – Alexandru Core, Ciprian Duruș, Bogdan Matei, Krisztian Szekely, Raul Nistor, Mircea Donca (cpt.), Bogdan Minteuan, Vasile Pop, Alexandru Pop, Andrei Hațiegan. Rezerve: Karoly Fila – Răzvan Lupu, Valer Giurgiu, Cosmin Berindea, Denis Matei, Adrian Zaluschi, Adrian Popa, Claudiu Vereș, Șerban Tirla. Antrenor: Vasile Miriuță.

Unirea Dej: Dorin Farcaș – Ionuț Rus, Alexandru Blaj, Denis Roș, Marius Cătinean (cpt.), Angelo Cocian, Ionuț Frăsineanu, Adrian Pop, Cristian Chira, Florin Blaj, Mihai Kereki. Rezerve: Ștefan Georgescu – Virgil Sabo, Eduard Meszaros, Andrei Pop, Andrei Peter, Bogdan Pop, Raul Papp, Sebastian Serediuc, Alexandru Papp. Antrenor: Dragoș Militaru.