CRONICĂ. Someșul Dej, învinsă pe teren propriu de Minaur Baia Mare – FOTO

Echipa de fotbal Someșul Dej a fost învinsă, scor 0-2, de Minaur Baia Mare, în a treia etapă a seriei a X-a din Liga a III-a.

Partida dintre Someșul Dej și Minaur Baia Mare s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 17, pe terenul din localitatea Vad. Oaspeții au deschis scorul în minutul 27: balonul – care s-a oprit inițial într-o baltă – a fost trimis de pe partea stângă în fața porții și Vasile Pop a îndeplinit o simplă formalitate. Zece minute mai târziu, băimărenii au cerut lovitură de la punctul cu var (pentru un presupus henț), dar arbitrul a lăsat jocul să continue. De cealaltă parte, Someșul nu a contat pe fază ofensivă.

După reluare, Trif a șutat de la marginea careului mare, însă goalkeeper-ul Gudea a reușit să rețină. În minutul 52, Vasile Pop a ratat de puțin poarta, cu o execuție în diagonală de pe partea stângă. Tot el a executat apoi o lovitură liberă în brațele portarului Szekely. Dobrea și-a încercat norocul cu un șut de la 18 metri, numai că balonul a fost deviat, în ultima clipă, peste poarta oaspeților.

Cu câteva minute înainte de finalul jocului, Toma a faultat la 18 metri de propria poartă, centralul i-a arătat al doilea cartonaș galben și l-a trimis mai repede la vestiare. Vasile Pop a bătut lovitura liberă rezultată din această fază și Szekely a respins spectaculos. În prelungiri și Someșul Dej a beneficiat de o lovitură liberă, dar nu a reușit să o fructifice. Tabela s-a modificat din nou în minutul 94, când Groza a primit o pasă în fața porții și a stabilit scorul final, 2-0.

Someșul Dej: 27. Szekely, 6. Șandor, 3. Toma, 11. Maxin, 16. Papp, 26. Butta, 94. Trif, 7. Dobrea, 9. Brumă, 10. Colța, 80. Cifor. Rezerve: 1. Negrea, 77. Valea, 24. Nuțu, 8. Boerean, 4. Fordău, 99. Popa, 33. Moldovan, 17. Rus, 22. Miholca. Antrenor: Mircea Bolba.

Minaur Baia Mare: 34. Gudea, 23. Duruș, 3. Prunescu, 98. Țînc, 15. Szekely, 13. Lupu, 10. Pop, 17. Nistor, 77. Donca, 91. Minteuan, 27. Serediuc. Rezerve: 1. Fila, 12. Parnău, 30. Groza, 29. Paul, 44. Ofrim, 22. Zete. Antrenor: Dorin Toma.