CRONICĂ. Someșul Dej trece la pas de CFR, scor 3-0 și rămâne neînvinsă – GALERIE FOTO

După 5-0 cu CSM Câmpia-Turzii, Someșul Dej a învins și CFR Dej, scor 3-0, în a doua etapă a Ligii a IV-a.

Partida dintre CFR Dej și Someșul Dej s-a disputat cu începere de la ora 17 pe Stadionul Municipal. În minutul 31, Brumă a prins un șut superb, de la distanță, portarul CFR-ului a reușit să respingă balonul și Rareș Petrean – din a doua încercare – a deschis scorul. Patru minute mai târziu, Paul Bogdan putea dubla avantajul Someșului, însă s-a opus transversala. De cealaltă parte, fotbaliștii antrenați de Darius Boldor s-au apropiat în câteva rânduri de poarta adversă, dar nu au reușit să pună prea mari probleme defensivei din care fac parte Bud și Podină – jucători cu experiență, amândoi trecuți pe la FC Unirea Dej.

Cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize, Petrean a semnat dubla. Atacantul Someșului a executat excelent o lovitură liberă de la 20 de metri și l-a învins pentru a doua oară pe goalkeeper-ul CFR-ului. Scorul final a fost stabilit în minutul 54. Tarța a făcut un fault în propriul careu și centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. Alin Toma a transformat de la 11 metri și a închis tabela la trei.

CFR Dej – Someșul Dej s-a încheiat 0-3, iar formația patronată de omul de afaceri Vicențiu Știr – prezent, de altfel, la meci – rămâne neînvinsă după primele două etape ale Ligii a IV-a, având un golaveraj excelent – 8-0.