CRONICĂ. Someșul Dej trece la pas de CFR, scor 3-0 și rămâne neînvinsă – GALERIE FOTO

loading...
După 5-0 cu CSM Câmpia-Turzii, Someșul Dej a învins și CFR Dej, scor 3-0, în a doua etapă a Ligii a IV-a.

Partida dintre CFR Dej și Someșul Dej s-a disputat cu începere de la ora 17 pe Stadionul Municipal. În minutul 31, Brumă a prins un șut superb, de la distanță, portarul CFR-ului a reușit să respingă balonul și Rareș Petrean – din a doua încercare – a deschis scorul. Patru minute mai târziu, Paul Bogdan putea dubla avantajul Someșului, însă s-a opus transversala. De cealaltă parte, fotbaliștii antrenați de Darius Boldor s-au apropiat în câteva rânduri de poarta adversă, dar nu au reușit să pună prea mari probleme defensivei din care fac parte Bud și Podină – jucători cu experiență, amândoi trecuți pe la FC Unirea Dej.

Cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize, Petrean a semnat dubla. Atacantul Someșului a executat excelent o lovitură liberă de la 20 de metri și l-a învins pentru a doua oară pe goalkeeper-ul CFR-ului. Scorul final a fost stabilit în minutul 54. Tarța a făcut un fault în propriul careu și centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. Alin Toma a transformat de la 11 metri și a închis tabela la trei.

CFR Dej – Someșul Dej s-a încheiat 0-3, iar formația patronată de omul de afaceri Vicențiu Știr – prezent, de altfel, la meci – rămâne neînvinsă după primele două etape ale Ligii a IV-a, având un golaveraj excelent – 8-0.

loading...

Gazeta Sporturilor scrie că dejeanul Cătălin Itu (19 ani) – puștiul celor de la CFR Cluj, care avea mai vechi probleme cu respirația – s-a operat lunea trecută și, deși nu era complet refăcut, a ținut să joace, remarcându-se cu Clinceni, 4-1, când a și marcat.

Cătălin a descoperit în 2016 că avea probleme cu respirația. În urma unui control medical, diagnosticul a fost de rinită alergică, o inflamare a cornetelor nazale, cauzată de aerul poluat. La efort prelungit, dar și în somn, avea momente în care se sufoca, simțea că nu poate să respire normal. A făcut tratament, dar acesta a funcționat doar parțial.

La un nou control făcut în urmă cu câteva săptămâni, medicii i-au recomandat operația. Așa s-a hotărât să o facă lunea trecută, cu 5 zile înainte de partida cu Clinceni. Intervenția nu a durat decât 15-20 de minute și s-a realizat prin radiofrecvență. Și, chiar dacă nu era complet refăcut și nu se antrenase normal, a ținut să joace.

Itu a avut o evoluție excelentă, încununată cu un assist la reușita lui Costache și cu primul său gol în Liga 1. La pauză, a avut iar probleme cu respirația și Dan Petrescu l-a înlocuit cu Luis Aurelio.

„Sunt foarte fericit că am reușit să și marchez prima dată în Liga 1. Asta îmi dă încredere și sper ca de acum înainte să fie din ce în ce mai bine”
Cătălin Itu, CFR Cluj

Sursă: Gazeta Sporturilor

Continuă să citești

O nouă ediție Klausenburg Retro Racing la Dej! Când va avea loc

FOTO – Arhivă
loading...

Cea de-a XIV-a ediție a Festivalului automobilistic Klausenburg Retro Racing se va desfășura în perioada 14-15 septembrie în centrul municipiului Dej.

Înființat în 2014, Klausenburg Retro Racing a debutat ca un eveniment privat dedicat proprietarilor de automobilisme a căror vechime depășește 25 de ani de la data fabricației.

Anul acesta, a devenit un campionat național de sine stătător și va avea parte de 6 etape, toate urmând să aibă loc pe circuite sau pe trasee urbane în centrele orașelor.

Sezonul a debutat la Bacău pe 12-13 aprilie și a continuat cu etapa a doua la Satu Mare în perioada 18-19 mai. Târgu Secuiesc a găzduit a treia rundă a campionatului, în perioada 21-22 iunie.

Klausenburg Retro Racing a continuat cu încă o rundă, pe 20-21 iulie la Timișoara. În perioada 14-15 septembrie va continua la Dej, iar ultima etapă din 2019 se va desfășura la Ploiești, în perioada 5-6 octombrie.

Fotbalistul dejean Cătălin Itu a marcat primul său gol în Liga 1

loading...

Mijlocașul dejean Cătălin Itu a înscris primul său gol în Liga 1 în partida Academia Clinceni – CFR Cluj din a doua etapă a noului sezon.

În minutul 47, Păun a executat de pe stânga un corner, balonul a ajuns la Andrei Mureşan și acesta a recentrat în faţa porții, de unde Cătălin Itu a înscris, cu dreptul, primul său gol în Liga 1. Surprinzător, Dan Petrescu l-a înlocuit la pauză cu Luis Aurelio.

Academia Clinceni – CFR Cluj s-a încheiat 1-4.

Academica Clinceni: Calancea – Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, Chatziterzoglou – Barbu, I. Popescu, Nsiah – Buziuc. Rezerve: Vâlceanu, Matei, Olariu, Paţurcă, P. Pîrvulescu, Vojtus, Dias.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, A. Mureşan, Burcă, Cestor – Itu, Sylla, Djokovic – Costache, Rondon, Păun. Rezerve: Vâtcă, Susic, Hoban, Luis Aurelio, Pereira, Petrila, Omrani.