CRONICĂ. Un egal cât o victorie pentru Unirea Dej, după 0-0 cu CFR Cluj 2 – FOTO

Stadionul Municipal Dej a găzduit în această după-amiază partida dintre formația locală, Unirea și CFR Cluj 2, încheiată cu o remiză albă.

Întâlnirea de la Dej, care a început la ora 17, a contat pentru a treia etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Unirea venea după o înfrângere, 0-1 la Iernut, în timp ce feroviarii au scos o remiză pe teren propriu, 1-1 cu Minaur Baia Mare.

Prima ocazie de gol le-a aparținut gazdelor. În minutul 10, Moldovan a șutat din întoarcere, dar nu i-a pus probleme portarului CFR-ului. De cealaltă parte, Giurgean a scăpat singur spre poarta fostei sale echipe, însă s-a pierdut și a fost blocat în ultima clipă de fundașii dejeni. Până la pauză s-a mai remarcat doar Adrian Pop, cu un șut respins de Ignat.

După pauză, același Adrian Pop a trecut cu ușurință de apărătorii Unirii Dej și și-a încercat norocul cu o execuție plasată, fără succes. Nici Giurgean nu a fost mai inspirat, în minutul 64, când șutul său de la distanță a mers peste poarta gazdelor. Unirea a replicat prin Moldovan, numai că lovitura sa de cap a ratat ținta. Cătinean și Petruș au avut apoi două ocazii de a puncta, însă Ignat a fost la post. Ultima ocazie de gol i-a aparținut Unirii. În minutul 85, Moldovan a încercat să repete execuțiile din meciul cu Odorheiu Secuiesc (a marcat de două ori din lovitură liberă), dar a trimis în zid și tabela a rămas neschimbată până la final.

FC Unirea Dej – CFR Cluj 2 s-a încheiat 0-0, însă se poate spune că pentru dejeni e un egal cât o victorie dacă ținem cont de faptul că elevii lui Mircea Bolba s-au ”strâns” cu două săptămâni înainte de începerea campionatului, în timp ce feroviarii antrenați de Alin Minteuan au avut parte de cantonamente de pregătire, unul chiar în Antalya (Turcia).

FC Unirea Dej: 1. Ignat, 15. Rus, 7. Călin, 2. Dulap, 5. Cătinean, 18. Hetea, 16. Blaj Al., 11. Papp, 19. Pop B., 10. Blaj Fl., 9. Moldovan. Rezerve: 12. Georgiu, 20. Preda, 30. Pop Fl., 8. Sătmar, 6. Sabo, 13. Iepan. Antrenor: Mircea Bolba.

CFR Cluj 2: 94. Rus Ad., 19. Pârv, 4. Rus I., 5. Kereki, 17. Hilandru, 27. Petruș S., 14. Essel, 8. Petruș Al., 10. Ganea, 23. Pop A., 11. Giurgean. Rezerve: 98. Farcaș, 6. Potra, 25. Ispas, 7. Șter, 18. Itu, 22. Hinteuan. Antrenor: Alin Minteuan.