CRONICĂ. Un egal cât o victorie pentru Unirea Dej, după 0-0 cu CFR Cluj 2 – FOTO

Stadionul Municipal Dej a găzduit în această după-amiază partida dintre formația locală, Unirea și CFR Cluj 2, încheiată cu o remiză albă.

Întâlnirea de la Dej, care a început la ora 17, a contat pentru a treia etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Unirea venea după o înfrângere, 0-1 la Iernut, în timp ce feroviarii au scos o remiză pe teren propriu, 1-1 cu Minaur Baia Mare.

Prima ocazie de gol le-a aparținut gazdelor. În minutul 10, Moldovan a șutat din întoarcere, dar nu i-a pus probleme portarului CFR-ului. De cealaltă parte, Giurgean a scăpat singur spre poarta fostei sale echipe, însă s-a pierdut și a fost blocat în ultima clipă de fundașii dejeni. Până la pauză s-a mai remarcat doar Adrian Pop, cu un șut respins de Ignat.

După pauză, același Adrian Pop a trecut cu ușurință de apărătorii Unirii Dej și și-a încercat norocul cu o execuție plasată, fără succes. Nici Giurgean nu a fost mai inspirat, în minutul 64, când șutul său de la distanță a mers peste poarta gazdelor. Unirea a replicat prin Moldovan, numai că lovitura sa de cap a ratat ținta. Cătinean și Petruș au avut apoi două ocazii de a puncta, însă Ignat a fost la post. Ultima ocazie de gol i-a aparținut Unirii. În minutul 85, Moldovan a încercat să repete execuțiile din meciul cu Odorheiu Secuiesc (a marcat de două ori din lovitură liberă), dar a trimis în zid și tabela a rămas neschimbată până la final.

FC Unirea Dej – CFR Cluj 2 s-a încheiat 0-0, însă se poate spune că pentru dejeni e un egal cât o victorie dacă ținem cont de faptul că elevii lui Mircea Bolba s-au ”strâns” cu două săptămâni înainte de începerea campionatului, în timp ce feroviarii antrenați de Alin Minteuan au avut parte de cantonamente de pregătire, unul chiar în Antalya (Turcia).

FC Unirea Dej: 1. Ignat, 15. Rus, 7. Călin, 2. Dulap, 5. Cătinean, 18. Hetea, 16. Blaj Al., 11. Papp, 19. Pop B., 10. Blaj Fl., 9. Moldovan. Rezerve: 12. Georgiu, 20. Preda, 30. Pop Fl., 8. Sătmar, 6. Sabo, 13. Iepan. Antrenor: Mircea Bolba.

CFR Cluj 2: 94. Rus Ad., 19. Pârv, 4. Rus I., 5. Kereki, 17. Hilandru, 27. Petruș S., 14. Essel, 8. Petruș Al., 10. Ganea, 23. Pop A., 11. Giurgean. Rezerve: 98. Farcaș, 6. Potra, 25. Ispas, 7. Șter, 18. Itu, 22. Hinteuan. Antrenor: Alin Minteuan.

Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea

CRONICĂ. FC Unirea Dej a pierdut cu Bistrița, 0-1. Dejenii au dominat repriza secundă – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 1-0, pe teren propriu, de ACS Unu Fotbal Gloria Bistrița, în a XIII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Partida dintre Unirea Dej și ACS Unu Gloria Bistrița s-a disputat cu începere de la ora 14 pe Stadionul Municipal. Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor, când Pop a executat o lovitură liberă de la 16 metri, dar Mureșan a respins și și-a salvat echipa. Oaspeții au replicat prin Stoianof, numai că balonul trimis de el cu capul a ajuns în brațele lui Țicrea.

În minutul 18, Rus a scăpat singur spre poarta Unirii, dar și-a făcut mingea prea lung și nu a mai reușit să finalizeze. Câteva secunde mai târziu, Stoianof s-a trezit cu balonul în centrul apărării dejene și din 5 metri a ratat o șansă uriașă de a marca. La cealaltă poartă, Blaj a driblat frumos în bandă și a pasat pentru Hetea, însă șutul său din întoarcere nu i-a pus probleme portarului bistrițean.

În minutul 28, Nalați a executat o lovitură liberă din poziție centrală, mingea a fost deviată de zid și Sebastian Rus a profitat de o bâjbâială în centrul defensivei uniriste marcând pentru 1-0. Până la pauză, dejenii au mai ratat câteva ocazii mari de a egala, în special prin Moldovan.

Același Moldovan s-a remarcat și în debutul reprizei secunde, când – după o combinație frumoasă cu alți doi coechipieri – a trimis slab din poziție ideală. Dejenii au controlat ostilitățile în a doua parte – profitând de retragerea oaspeților în propria jumătate de teren -, dar fără succes pe tabelă. Dulap a trimis în forță, de la distanță, Pop și-a încercat și el norocul cu capul, dar bistrițenii au scăpat astăzi fără gol primit și s-au impus la fel ca în etapa trecută când au trecut de Minaur Baia Mare cu același scor, 1-0.

În urma înfrângerii din ”derby-ul” cu AFC Unu Gloria Bistrița, FC Unirea Dej a fost devansată de formația din județul vecin, cele două făcând practic rocada în clasament.

FC Unirea Dej: 12. Țicrea, 4. Pop Fl., 7. Călin, 13. Dulap, 15. Rus N., 18. Pop B., 3. Graur, 19. Hetea, 5. Cătinean, 10. Blaj, 9. Moldovan. Rezerve: 1. Georgiu, 6. Monea, 11. Papp, 20. Preda, 8. Trif, 17. Iepan, 16. Peter. Antrenor: Gheorghe Barbu.

ACS Unu Gloria Bistrița: 17. Mureșan, 4. Meșter, 6. Bucur, 2. Patca, 19. Hasnas, 10. Nalați, 14. Moldovan, 7. Cilean, 16. Băldean, 23. Rus S., 9. Stoianof. Rezerve: 12. Racoti, 8. Suciu, 11. Dobrea, 15. Minta, 21. Săngeorzan, 24. Pop A., 20. Ani. Antrenor: Dănuț Matei.

Tot astăzi s-au mai jucat:

AFC Odorheiu Secuiesc – MSE Târgu Mureş 0-1
Mircea Ungur (8 – pen.)
CFR Cluj 2 – Sănătatea Cluj 1-0
Sebastian Mailat (60)
Gaz Metan Mediaş 2 – Olimpic Cetate Râşnov 2-5
Paul Costea (18), Mihai Stancu (70 – pen.) / Alin Damian (16, 26, 40 – pen.), Nicolae Mariean (90), Bogdan Neculăescu (90+3)

sâmbătă, 17 noiembrie, ora 14
Minaur Baia Mare – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
CS Iernut – Sticla Arieşul Turda
ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin
AFC Hărman – Unirea Tăşnad

Continuă să citești

Teren artificial la Dej, pe modelul celui de la Iclod. Răzvan Burleanu, vizită la Primărie – FOTO/VIDEO

Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal (FRF) a fost vineri la Dej, unde a avut o întâlnire cu primarul Morar Costan pentru a discuta posibilitatea încheierii unui parteneriat.

Burleanu și Morar au vorbit despre posibilitatea modernizării Bazei Sportive Obor. Mai exact, în urma încheierii unui parteneriat, Primăria Municipiului Dej ar urma să modernizeze vestiarele, să construiască o tribună de aproximativ 200 de locuri și să asigure utilitățile necesare, iar FRF ar contribui cu suprafața de gazon artificial în valoare de aproximativ 180.000 de euro.

De baza proaspăt modernizată ar urma să beneficieze toate grupele de juniori ale Unirii, dar și celelalte cluburi din oraș. Cele două părți, municipalitatea și FRF, urmează să semneze un parteneriat în acest sens, astfel că lucrările ar putea începe în primăvara anului 2019.

La sfârșitul întâlnirii, președintele FRF Răzvan Burleanu a vizitat Baza Sportivă Obor și Stadionul Municipal Dej.

”Vizita domnului Răzvan Burleanu la Dej este una binevenită, în condițiile în care primăria a preluat clubul de fotbal Unirea din dorința de a menține tradiția în fotbal a municipiului nostru și de a pregăti și a susține cât mai mulți copii care își doresc să facă fotbal. Nu este un lucru ușor având în vedere că trebuie să asigurăm resursa umană și cea financiară, astfel încât să putem continua în condiții optime și din punct de vedere al terenurilor, dar prin sprijinul Federației Române de Fotbal – confirmat astăzi de Președintele FRF -, avem toată convingerea că vom reuși, pentru că este vorba pe lângă susținerea echipei de seniori, de o investiție în echipele de juniori, o investiție în copiii noștri”, a declarat primarul Morar Costan.

Vezi în MATERIALUL VIDEO de mai jos declarațiile făcute în cadrul conferinței de presă.

Amicalul România U21 – Belgia U21, disputat la Cluj, s-a încheiat la egalitate, 3-3

© FOTO: Mircea Rosca / Action Foto

Naţionala lui Mirel Rădoi dacă nu câştigă, nici nu pierde. România U21 a fost condusă cu 3-1 la Cluj, însă tricolorii mici au luptat până în ultimele secunde ale partidei şi au marcat două goluri în două minute şi au închis tabela de marcaj cu rezultatul 3-3, scrie Mediafax.

Belgia a deschis scorul în minutul 35, Cools a şutat puternic din afara careului, iar balonul a prins vinclul porţii lui Ionuţ Radu. Băieţii lui Rădoi au restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize. Mbenza l-a faultat în careu pe Vlad Dragomir, iar centralul partidei a dictat penalty pentru România.

Jucătorul lui Hagi, Drăguş a executat impecabil lovitura de la 11 metri, pe centru, iar tabela arăta la pauză 1-1.

În repriza a doua, oaspeţii s-au jucat cu apărarea României şi au marcat de două ori în două minute. Iseka şi Mbenza au punctat pentru belgieni.

România a surprins din nou. A repetat scenariul din prima repriză. A egalat. De data aceasta a avut de recuperat două goluri, însă nu a fost o problemă. În minutul 90, Darius Olaru a primit o pasă la marginea careului şi a şutat cu stângul direct în vinclul porţii lui De Wolf. Două minute mai târziu, Andrei Ciobanu a primit o pasă în interiorul careului şia şutat cu interiorul piciorului drept, stabilind scorul final 3-3.

Sub îndrumarea lui Mirel Rădoi, naţionala României U21 nu a pierdut niciun meci. În preliminariile pentru EURO 2019 a bifat patru victorii, iar în amicalul cu Belgia U21 a remizat.

Mirel Rădoi, despre România U21: E o echipă cu personalitate

Selecţionerul naţionalei U21 a României, Mirel Rădoi, a analizat remiza, scor 3-3, pe care România U21 a înregistrat-o pe teren propriu, la Cluj, în faţa Belgiei U21, naţională calificată de asemenea la Campionatul European din 2019.

Fostul căpitan din Ghencea susţine că înfrângerea ar fi fost nemeritată. De asemenea, selecţionerul a felicitat jucătorii şi a anunţat că România U21 nu merge la turneul din Italia şi san Marino pentru a face act de prezenţă:

Arată foarte bine, pentru că ultima impresie contează. Felicitări jucătorilor, pentru că e o echipă de nivelul nostru, calificată la Mondial. Am schimbat sistemul de joc, 4-3-3, automatisemele noastre au suferit, au fost şi jucători noi. Ce am urmărit ca obiective, am rezolvat. Eu cred că jucătorii noi s-au descurcat bine, s-au ridicat la nivelul meciului. E o echipă cu personalitate.

Cred că în viitorul apropiat constanţa asta va fi o normalitate. Mulţi dintre ei vor face pasul la naţionala mare, iar mulţi şi-au dat seama ce înseamnă să joci cu jucători egali. Ne-au lipsit 9-10 jucători.

Puteam să dramatizăm, dacă pierdeam. Eu cred că diferenţa de scor ar fi fost prea mare. Le-am spus jucătorilor că aş vrea multe probleme, dar noi să alegem dintre mulţi jucători şi să-i alegem pe cei mai mulţi. Indiferent de ce adversar vorbim, toţi sunt de acelaşi calibru şi ne vom ridica la nivelul lor. În viziunea lor, suntem cea mai slabă naţională de la EURO, dar vă spun că vor avea viaţă grea cu noi. Vom demonstra că ne putem bate cu ei”.