CRONICĂ. Unirea Dej a făcut SPECTACOL cu Iernutul, 5-0. NOTELE Dej24.ro – FOTO

În primul meci din 2019 pe teren propriu, echipa de fotbal Unirea Dej a învins categoric, scor 5-0, formația CS Iernut și a reușit un salt de două locuri în clasament. Începând cu această confruntare, Dej24.ro va acorda note dejenilor la fiecare meci jucat ”acasă”. Astăzi s-au remarcat în mod special Hetea (două assist-uri), Blaj (un assist și o reușită), Onicaș și Hîmpea (câte o ”dublă” fiecare), fiind notați cu 8 și 9.

Partida disputată astăzi, cu începere de la ora 15, pe Stadionul Municipal Dej a contat pentru a XVII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Gică Barbu ocupau locul 13 în clasament, cu 13 puncte acumulate, în timp ce gazdele erau ”lanterna roșie” a seriei, cu numai 6 puncte strânse până acum.

Pîrv a semnat prima ocazie de gol a Unirii Dej cu un șut din marginea careului mare. În minutul 10, Bogdan Pop a executat un corner de pe dreapta, Blaj a luat la țintă un apărător advers și a cerut lovitură de la 11 metri, numai că arbitrul nu a fost de-acord. Câteva secunde mai târziu, Pop a primit un balon în zona punctului cu var, dar a întârziat mult execuția și a fost deposedat, deși se afla în poziție excelentă, față în față cu portarul Botezan.

De cealaltă parte, oaspeții au replicat prin Gliz, fără succes pe tabelă. În minutul 22, Pintea și-a încercat norocul cu un șut puternic, însă goalkeeper-ul advers a fost la post. Dejenii au deschis scorul în minutul 32. Hetea a pasat excelent de pe partea stângă și Hîmpea – cu o execuție simplă, dintr-un metru – a modificat tabela.

După reluare, Florin Blaj a bătut un corner de pe stânga și Onicaș – cu capul – a ratat ținta. Câteva secunde mai târziu, la o fază trasă parcă la indigo, balonul trimis cu capul de căpitanul Unirii a intrat în plasă și s-a făcut 2-0. În minutul 60, Keramidas a executat slab o lovitură liberă pentru Iernut, iar apoi a început ”măcelul” pentru formația sa.

În minutul 63, nou-intratul Budean putea face 3-0, dar portarul Iernutului a avut o intervenție fabuloasă și și-a salvat echipa de la un scor de neprezentare. Nu a mai putut face nimic însă în minutul 64. Hetea a centrat de pe dreapta (al doilea assist) și Hîmpea a punctat cu capul pentru 3-0. În cealaltă parte de teren, Circa putea înscrie și el la fel, numai că a trimis pe lângă poarta apărată de Brie.

În minutul 69, Blaj a scăpat singur spre poarta adversă, însă s-a complicat prea mult și a ratat o șansă uriașă de a face 4-0. Asaltul la poarta Iernutului a continuat și la acest scor. Oaspeții au scos de pe linia porții un gol ca și făcut, pentru ca mai apoi Hetea să rateze și el o ocazie mare de tot.

În minutul 82, Papp – intrat și el pe parcurs – l-a găsit excelent pe Onicaș și căpitanul dejenilor a înscris pentru 4-0. Nu acesta avea să fie scorul final pe Municipal. În minutul 88, Blaj s-a descotorosit de mai mulți adversari și a închis tabela la 5-0, reușind un gol meritat pentru evoluția sa de astăzi.

FC Unirea Dej – CS Iernut s-a terminat 5-0 și dejenii adaugă încă trei puncte în clasament ajungând la borna 16. Totodată, în urma rezultatelor înregistrate azi, elevii lui Gică Barbu fac și un salt de două locuri în clasament și staționează acum pe 11.

*** Începând cu această confruntare, Dej24.ro va acorda NOTE fotbaliștilor Unirii la fiecare meci disputat ”acasă” (1-4 – foarte slab/ dezamăgitor, 5-6 – satisfăcător/ și-a făcut treaba, 7-8 – contribuție decisivă, 9-10 – foarte bine/ excelent).

FC Unirea Dej: 1. Brie – 6. Kovacs S. – 6, 15. Pîrv – 6, 3. Plaian – 6, 20. Pintea – 6, 18. Pop B. – 6, 8. Hetea – 8, 7. Hîmpea – 9, 5. Cătinean – 6, 19. Onicaș – 9, 10. Blaj – 8. Rezerve: 12. Farcaș D., 11. Papp – 7, 4. Farcaș A. – 5, 13. Sabo, 16. Budean – 6, 17. Peter – 6. Antrenor: Gheorghe Barbu – 9.

CS Iernut: 82. Botezan, 32. Pop A., 3. Circa, 13. Boateng, 5. Keramidas, 16. Wuni, 7. Angyai, 8. Ghirca, 23. Gliz, 10. Kovacs T., 20. Szilagyi. Rezerve: 12. Oltean, 4. Trawally, 9. Stoica, 17. Sîncrăian, 29. Suteu, 91. Chirtes, 44. Stef. Antrenor: Nicolae Ghira.