CRONICĂ. Unirea Dej a revenit de la 0-1 cu Unirea Constanța și s-a impus pe final – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 2-1 în fața formației AFC Unirea Constanța, după ce a fost condusă la pauză cu 1-0 și a revenit în ultimele 20 de minute.

Partida dintre FC Unirea Dej și AFC Unirea Constanța – disputată azi, cu începere de la ora 11, pe Municipal – a contat pentru etapa 14 din Liga 2. Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor: Militaru a șutat spectaculos de la marginea careului mare, dar Udrea a respins balonul. Oaspeții au replicat prin Nicola – execuție peste poarta lui Raileanu – și prin Tudor, care a zguduit transversala.

În minutul 14, la o lovitură liberă bătută de constănțeni de pe partea dreaptă, Ionuț Rus a avut o intervenție nefericită și a introdus mingea în propria poartă. Apoi, dejenii s-au năpustit în atac și au ratat o sumedenie de ocazii. În minutul 18, după mai multe pase în careul advers, Florin Blaj a șutat din unghi, din 7 metri, fără succes. Apoi, Manole l-a pus la încercare pe Udrea, dar goalkeeper-ul s-a întins și a respins. Nici Adi Pop nu a fost mai norocos în minutul 31.

Cu șapte minute înainte de finalul primei părți, Roș a ajuns din apărare în atac și a centrat excelent în centrul careului, iar Manole l-a făcut mare pe portarul dobrogean, care a avut o intervenție salvatoare incredibilă. La faza următoare, fundașul Ionuț Rus a ratat și el ținta.

În minutul 44, Rus l-a găsit excelent pe Alex Pop, care s-a întors și a trimis, cu stângul, la foarte mică distanță de bară. Și după reluare, tot Unirea Dej a fost echipa mai periculoasă. Manole a pătruns în careu și a pasat pentru Popescu (intrat la pauză pe teren), numai că acesta a ratat din doi metri. Nici Cocian nu a putut modifica tabela, cu un șut de la distanță.

În minutul 69, Kereki a tras în mâna lui Bobaru, iar centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. După câteva minute în care oaspeții au protestat la adresa deciziei arbitrului, Mircea Manole și-a asumat execuția și a egalat la unu. Cinci minute mai târziu, după o combinație Manole – Popescu – Frăsineanu, ultimul a pasat excelent pentru Alex Militaru și internaționalul U19 – proaspăt întors din Turcia – a înscris, din 7 metri, golul de 2-1 (*vezi mai jos cele două goluri).

În urma acestei victorii din ”duelul Unirilor”, elevii lui Dragoș Militaru au urcat pe locul 11 în clasament, cu 18 puncte. Săptămâna viitoare vor evolua în deplasare, la Iași.

FC Unirea Dej: Railean – Roș, Kereki, Burdeț, I. Rus, Militaru, Cătinean (cpt.), Ad. Pop, Manole, Fl. Blaj, Al. Pop. Rezerve: R. Papp – Peter, D. Pop, Al. Blaj, Chira, Meszaroș, Cocian, Popescu, Frăsineanu. Antrenor: Dragoș Militaru.

Unirea Constanța: Udrea – Carabela, Gogor, Bobaru, Șuteu, Lăcătuș, Ardelean (cpt.), Nicola, Trucă, Șerbănescu, Tudor. Rezerve: M. Popescu – Cireșoiu, Coza, Stavrositu, Jerdea, Niță, Chirițoiu. Antrenor: Leonard Strizu.