CRONICĂ. FC Unirea Dej, VICTORIE MARE cu Baia Mare. NOTELE Dej24.ro – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 1-0, pe teren propriu, formația Minaur Baia Mare, în penultima etapă a campionatului. Portarul unirist Farcaș a avut câteva intervenții incredibile, fiind cel mai bun om de pe teren.

Întâlnirea de pe Stadionul Municipal – programată în această seară de la ora 18 – a contat pentru a 29-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej se clasa pe locul 11 în seria a V-a, cu 32 de puncte acumulate, în vreme ce băimărenii ocupau poziția a treia, având 54 de puncte strânse.

În minutul 3, Șerban a expediat primul șut pe spațiul porții și goalkeeper-ul Farcaș a avut o primă intervenție foarte bună. Apoi, Plaian a profitat de o gafă făcută de fundașul lateral băimărean, a pătruns în careu și din unghi închis a trimis în plasa laterală. În minutul 26, Giurgiu a șutat plasat de la marginea careului mare și Farcaș a scos senzațional de sub transversală.

În minutul 29, Jeler a intrat în careul dejean și a șutat, însă Farcaș a agățat balonul cu piciorul și și-a salvat echipa. Piper – cu un șut pe lângă poartă și Jeler – cu capul au semnat ultimele ocazii ale primei reprize. De cealaltă parte, Andrei Pop și-a încercat norocul de la distanță, fără succes.

Dejenii au început în forță partea a doua a jocului. Blaj a centrat excelent pentru Bogdan Pop, însă juniorul nu a reușit să trimită cu capul în poartă. Câteva secunde mai târziu, Blaj l-a găsit și pe celălalt Pop al echipei – Andrei, dar nouarul – din alunecare – a trimis pe lângă. Tot el a prins apoi un șut bun, mingea fiind deviată de un adversar în afara terenului.

În minutul 67, Florin Blaj a fost faultat în careu, arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var și Bogdan Pop a transformat în stânga portarului maramureșean. Ultimele minute le-au aparținut oaspeților care au alergat după egalare. În minutul 73, Chiș a pasat excelent pentru Moldovan, în fața porții, numai că fostul unirist nu a ajuns la timp și a ratat o șansă uriașă de a înscrie. Nu a avut mai mult noroc nici Șerban, șutul său mergând peste poarta gazdelor. În minutul 88, Farcaș a scos de sub transversală balonul expediat cu capul de Moldovan, pentru ca mai apoi, în prelungiri, tot el să aibă încă o intervenție senzațională.

FC Unirea Dej – Minaur Baia Mare s-a încheiat 1-0 și elevii lui Gică Barbu obțin trei puncte uriașe înaintea duelului din ultima etapă cu liderul seriei a V-a, AFK Cszikszereda Miercurea Ciuc.

NOTELE Dej24.ro (1-4 – foarte slab/ dezamăgitor, 5-7 – satisfăcător/ și-a făcut treaba, 8-10 – contribuție decisivă/ excelent).

FC Unirea Dej: 12. Farcaș – 9, 15. Pîrv –7, 13. Sabo – 7, 19. Onicaș – 7, 3. Plaian – 7, 18. Pop B. – 8, 16. Budean – 7, 5. Cătinean – 7, 10. Blaj – 8, 7. Hîmpea – 7, 9. Pop A. – 7. Rezerve: 1. Brie, 8. Sătmar, 4. Corduneanu – 7, 11. Papp – 7, 17. Farcaș Ad., 20. Peter. Antrenor: Gică Barbu.

Minaur Baia Mare: 34. Gudea, 19. Liheț, 30. Kis, 27. Simion, 4. Șerban, 13. Lupu, 18. Piper, 7. Giurgiu, 99. Bococi, 9. Jeler, 20. Moldovan. Rezerve: 1. Iuhasz, 3. Pop D., 5. Borota, 10. Chiș, 17. Groza, 44. Bandula, 95. Stanciu. Antrenor: Dorin Toma.