CS Unirea Dej, ELIMINATĂ din Cupa României, după 1-3 la Zalău

unirea-u-cluj-volei-divizia-a1-4Echipa de volei Unirea Dej a fost eliminată din Cupa României după ce a fost învinsă cu 3-1 în meciul retur cu ACS Volei Municipal Zalău.

Partida din această după-amiază, care a debutat la ora 17, a contat pentru a II-a fază (sferturi de finală) a Cupei României la volei masculin, manșa retur. În tur, în Sala Sporturilor din Dej, uniriștii au fost învinși fără drept de apel, 0-3.

Zălăuanii au început în forță primul set (4-0, 8-3), au preluat frâiele meciului și s-au văzut chiar la șapte puncte diferență, spre final. Dejenii nu au reușit să revină în joc și au cedat setul la 18. Și actul secund a avut același curs, iar de la 13-10 scorul a luat proporții, astfel că gruparea de sub Meseș s-a impus la 20.

La 2-0 pe tabelă, antrenorul sălăjean a schimbat aproape toată echipa și i-a introdus pe teren pe Mihai Tarța, Cornel Miron, Filip Constantin, Rareș Bălean și Vlad Cuciureanu. Jocul s-a mai echilibrat, iar în setul trei Unirea Dej s-a impus cu 25-19.

Evoluția rezervelor de la Zalău a fost mult mai bună în runda a patra, la ambele time-out-uri tehnice gazdele fiind în avantaj (8-5, 16-15). Elevii lui Victor Lazăr și Tibi Szilagyi au preluat pentru scurt timp conducerea, 19-17, însă sportivii vicecampioanei României au turat motoarele, au egalat și au închis setul la 21, calificându-se în penultimul act al competiției.