Social-Cultură
Cursuri de formare în Florența, Italia, pentru cinci profesori de la Liceul Tehnologic Special Dej – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
3 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2024/04/curs-formare-florenta-liceul-tehnologic-special-dej.jpg)
În perioada 1-5 aprilie 2024, cinci cadre didactice de la Liceul Tehnologic Special Dej au participat la Cursul de formare ”A înțelege și a sprijini elevii cu Tulburări din Spectrul Autist și ADHD” (”Understanding and supporting students with ASD and ADHD”), curs furnizat de Europass Teacher Academy, Florența, Italia.
Experiența formării în aceste domeniu s-a desfășurat pe parcursul unui program zilnic cu tematici diverse privind strategiile de abordare, terapeutice și de muncă cu copiii aflați în aceste situații. Cursul de formare s-a derulat în limba engleză și au participat profesori din: Norvegia, Belgia, Germania, Ungaria, Estonia, Portugalia și România. Diversitatea participanților a oferit plus valoare în schimburile de bune practici europene în ceea ce privește abordarea muncii și terapiei cu elevii cu astfel de tulburări și oportunitatea de a cunoaște sisteme educaționale similare din Uniunea Europeană.
Finanțarea participării la acest curs a fost oferită profesorilor prin Programul ERASMUS+ al Uniunii Europene, ca urmare a Acreditării Erasmus 2022-2027, obținută de Liceul Tehnologic Special Dej, în vederea atingerii obiectivelor strategice europene de dezvoltare ale școlii.