De la Someșul Dej – CS Florești la Dinamo – FCSB. Cine a fost delegat la Derby de România – FOTO

Arbitrul care a acordat trei penalty-uri pentru gazde în ”derby-ul” Ligii a IV-a, Someșul Dej – CS Florești se va afla la centru la Derby de România, Dinamo – FCSB.

Pe 24 noiembrie 2019, la Vad, s-a disputat partida dintre Someșul Dej și CS Florești (etapa a XII-a, Liga a IV-a). La centru s-a aflat clujeanul Horațiu Feșnic (30 de ani), arbitru de Liga 1. Atunci, oaspeții au deschis scorul, dar apoi dejenii au primit trei lovituri de la punctul cu var într-o singură repriză!, două dintre ele fiind puternic contestate de floreșteni. Mai mult decât atât, oaspeții au considerat că au avut și ei o lovitură de pedeapsă, neacordată însă de Feșnic.

La sfârșitul ”derby”-ului din Liga a IV-a, antrenorul floreștenilor, Călin Budișan a tunat: ”Consider că am avut cinci clase peste ei, dar doi arbitri au stricat jocul. (…) Au tras de timp la ei acasă, în condiţiile în care au avut trei penalty-uri într-o repriză. A fost stabilit un record negativ. Ulterior, s-a luat în calcul inclusiv ca Floreștiul și Victoria Cluj să se retragă din campionat!

La trei luni distanță, Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a decis să-i încredințeze Derby de România lui Horațiu Feșnic. Clujeanul a condus 89 de meciuri în Liga 1, dintre care zece în acest sezon.

Nu este primul Derby de România pe care-l primește, dar este primul pe care-l arbitrează în prima ligă. Feșnic a mai fost delegat de CCA în confruntarea dintre Dinamo și FCSB, 4-1, din Cupa Ligii, în sezonul 2016-2017.