Dejeanul Ciprian Deac a înscris primul său gol la națională

Dejeanul Ciprian Deac a marcat în această seară, în meciul cu Danemarca, primul său gol în tricoul naționalei.

Mijlocașul CFR-ului a înscris în minutul 88, la o fază în care Țucudean a ratat un șut spre poarta adeversă. Dejeanul – trimis încă din primul minut pe teren – a reușit astfel primul său gol în tricoul naționalei și a stabilit scorul final al meciului cu Danemarca, 1-1.

De cealaltă parte, gazdele au înscris în minutul 60, din penalty. Bendtner a fost faultat în careu de Cristi Gane, iar centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. Eriksen a executat pentru naționala sa și a deschis scorul.

În urma acestui rezultat de egalitate, România a terminat grupa de calificare la Campionatul Mondial pe poziţia a patra, în spatele Poloniei, Danemarcei şi Muntenegrului.

România: Tătăruşanu – Bălaşa, Chiricheş, Grigore, Ganea – Hoban, Stanciu – Deac, Băluţă (Ţucudean 83′), Budescu (Bancu 66′) – Andone (Keşeru 70′). Antrenor: Cosmin Contra.

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi – Kvist, Delaney – Eriksen – Poulsen (Schone 83′), Bendtner (Dolberg 70′), Sisto. Antrenor: Aleksandr Borodyuk.