Ştiri din zonă
DRUG TEST a indicat rezultat pozitiv la TREI substanțe, în cazul unui șofer oprit de polițiști
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
3 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/03/marijuana-canabis-cannabis-sativa-1024x683.jpg)
Sâmbătă, în urma acțiunilor preventive desfășurate, polițiștii Biroului Rutier au depistat în trafic un conducător auto care se afla sub influența unor substanțe psihoactive.
”Tânărul, în vârstă de 19 ani, din Bistrița, a fost oprit pentru control pe strada Calea Moldovei, iar în urma testării cu aparatul DRUG TEST 5000, rezultatul a fost pozitiv în cazul substanțelor Cannabis, Amphetamine și Methamphetamine. De asemenea, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Conducătorului auto i-au fost recoltate mostre biologice”, a transmis IPJ B-N.
Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii Biroului Rutier. Totodată, tânărul în cauză a fost sancționat contravențional conform Legii 55/2020, pentru nerespectarea restricțiilor privind circulația în afara locuinței.
ACTUALIZARE: Azi-noapte, în jurul orei 01.05, tot în municipiul Bistrița a fost depistat și oprit pentru control un tânăr de 20 de ani, din Livezile. ”Acesta a fost testat cu aparatul DRUG TEST 5000, rezultatul fiind pozitiv în cazul substanței Methamphetamine și a fost condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice. Totodată, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Tânărul a fost sancționat contravențional pentru nerespectarea Legii 55/2020, iar cercetările continuă în cadrul dosarului penal întocmit pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub unor substanțe psihoactive”, a precizat IPJ B-N.