Egal cu Baia Mare și Unirea Dej încheie 2022 pe loc de Play-off

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 1-1, cu CS Minaur Baia Mare și încheie anul 2022 pe loc de Play-off, cu 27 de puncte. Partida s-a jucat sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej.

Meciul a contat pentru a 16-a etapă din Liga 2, ultima din acest an. Oaspeții – rămași în inferioritate numerică încă din minutul 2 (Chinde fiind eliminat, după ce l-a lovit cu cotul pe Cătinean) – au deschis scorul prin Sergiu Ciocan (‘11), acesta fiind rezultatul cu care s-a intrat la vestiare.

La patru minute după reluare, în urma unui corner executat de pe partea stângă de Cocian, Cristian CHIRA a egalat cu o lovitură de cap. În prelungirile jocului de pe Municipal, Frăsineanu a trimis mingea spre poarta goală, însă aceasta s-a oprit chiar pe linie, în mocirla existentă acolo. La respectiva fază, Daniel Pop a văzut al doilea cartonaș galben, pentru proteste, și a fost eliminat.

În urma acestui rezultat de egalitate, Unirea Dej încheie anul 2022 pe locul 5 (poziție de Play-off), cu 27 de puncte (7 victorii, 6 egaluri, 3 înfrângeri). Anul viitor, în ultimele trei etape din sezonul regular, elevii lui Dragoș Militaru vor întâlni Ripensia Timișoara (D), Metaloglobus București (A) și CSM Slatina (D).

Unirea Dej: Railean – Gîț (Roș 46′), Kereki, D. Pop, Buta (Vl. Bogdan 46′), Burdeț, Cătinean (cpt.)(Frăsineanu 67′), Chira (Andr. Pop 77′), Fulga (Dav. Maftei 32′), Al. Pop, Cocian
Rezerve: Cl. Chindriș – Al. Militaru, Greu, Călugăr. Antrenor: Dragoș Militaru.

Minaur: Al. Costache – Ct. Alexe, Mondragon (cpt.), Rz. Lazăr, Ius. Neacșu, Dav. Dimion, Donca, Ciocan, Raph. Stănescu, Chinde, Muacir. Rezerve: Băilă – D. Matei, Ray Cin, Rotar, Văsălie, Chitaș, Bakare Ouato, Oiță, Potcoavă. Antrenor: Mihai Iosif.