Ştiri din zonă
Elicopterul SMURD de la Jibou, prima intervenție în județul Cluj – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/09/elicopter-SMURD-Jibou-Gilau-Cluj.jpg)
Elicopterul SMURD alocat regiunii de nord-vest a ţării, localizat la Jibou, a avut marți după-amiază prima intervenţie, la doar câteva ore de la operaţionalizarea sa, în cazul unui pacient cu arsuri din localitatea Sărmăşag.
Şi miercuri aparatul de zbor a intervenit pentru un pacient din Borşa, judeţul Maramureş, dar și la Gilău, județul Cluj, unde a acordat primul ajutor calificat unei femei care suferea de afecțiuni cardiace. Femeia a fost transportată cu elicopterul SMURD și a fost transferată la unitățile spitalicești din Cluj-Napoca pentru investigații și tratamente de specialitate.
Elicopterul SMURD ce deserveşte cele şase judeţe din regiunea de nord-vest – Sălaj, Maramureş, Satu Mare, Bihor, Bistriţa Năsăud şi Cluj a fost operaţionalizat marți, la Jibou, în cadrul unei ceremonii în care a fost inaugurat şi heliportul.
Investiţia, realizată în curtea punctului de lucru al pompierilor din localitate, a fost finanţată cu aproximativ 1,6 milioane de lei de Consiliul Judeţean Sălaj.
De asemenea, valoarea elicopterului SMURD, achiziţionat din fonduri ale Ministerului Sănătăţii, s-a ridicat la circa 5,5 milioane de euro.