Ştiri din zonă
Fără permis, conducea un moped neînmatriculat. Era și băut
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
4 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/05/politia-politisti-rurala-1024x641.jpg)
Ieri, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru Rareș au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore a unui bărbat de 32 de ani, din Căianu Mic, cercetat pentru comiterea a infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis și punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat. A fost prezentat instanței care a dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
La data de 16 septembrie, polițiștii l-au depistat pe bărbat pe drumul național 171, în localitatea Căianu Mic, în timp ce conducea un moped neînmatriculat și fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Conducătorul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,29 mg/l alcool pur în aerul expirat.
S-a întocmit dosar penal privind infracțiunile de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat.