FC Unirea Dej a fost învinsă de CFR Cluj 2, dar echipa s-a prezentat lăudabil – GALERIE FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 3-0, pe teren propriu, de CFR Cluj 2, într-un meci amical disputat în această după-amiază cu începere de la ora 17.

Cu doar cinci antrenamente avute până acum (toate pe forță) și cu o echipă aproape nouă, FC Unirea Dej s-a prezentat lăudabil în primul amical disputat înaintea începerii campionatului. Gazdele au avut prima ocazie de gol în minutul 3, când Bogdan Pop – după ce a driblat trei adversari – a trimis în bară. La faza imediat următoare, Cătinean a bătut bine o lovitură liberă de pe partea stângă, însă portarul CFR-ului a reușit să respingă mingea.

În minutul 17, feroviarii au replicat tot printr-o lovitură liberă, dar Ignat – fost goalkeeper la Rapid București, acum la Unirea – a fost la post. Cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize, Florin Blaj a scăpat singur spre poarta adversă și a trecut de portar, numai că s-a precipitat și a ratat execuția.

CFR-iștii au deschis scorul la 10 minute după reluare, dintr-o pasă dată de fostul unirist Antonio Giurgean. Același fotbalist s-a remarcat în minutul 57, când a primit excelent în fața porții, în 4 metri, dar a trimis peste. În minutul 60, o execuție din voleu – din zona punctului cu var – a modificat din nou tabela de marcaj. Dejenii puteau reduce din diferență pe final, însă balonul trimis de Florin Blaj, din lovitură liberă, a fost respins de goalkeeper-ul clujean.

Elevii antrenați de Alin Minteuan (campion cu CFR Cluj în sezonul 2007-2008) au stabilit scorul final în prelungirile meciului de la Dej. De menționat că în tabăra CFR-ului s-au regăsit azi foștii uniriști Constantin Bădan și Sergiu Coc (în echipa tehnică) și Antonio Giurgean și Cătălin Itu, pe teren.

De cealaltă parte, din echipa Unirii Dej din sezonul trecut au mai rămas doar câțiva fotbaliști, între care cei doi Blaj – Alex și Florin, Papp, Sabo sau Sătmar, restul fiind sportivi aduși la formație în ultimele zile. Interesant este că, în ciuda antrenamentelor puține avute până acum, echipa proaspăt preluată de municipalitate a rezistat 90 de minute din punct de vedere fizic, iar jucătorii – care au evoluat pentru prima dată în această formulă – ”s-au găsit” cu ușurință pe teren, deși nu se poate vorbi încă de relații de joc.